Prezydent leci do Aten w czwartek popołudniu; spotkanie Grupy Arraiolos, czyli prezydentów krajów, w których to zwykle premierzy biorą udział w szczytach UE, odbędzie się w piątek. Andrzejowi Dudzie będzie towarzyszyć pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
Tegoroczne spotkanie Grupy Arraiolos będzie poświęcone zwiększaniu odporności Unii Europejskiej na kryzysy gospodarcze i społeczne, a także zagadnieniom europejskiego bezpieczeństwa.
Jak poinformował PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, Andrzej Duda na spotkaniu będzie "podkreślał sukcesy polskiej gospodarki i polityki społecznej w ostatnich latach".
Prezydencki minister zauważył, że Polska - na tle innych państw Europy - to kraj, który potrafi utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego w połączeniu z szerokim programem wsparcia dla rodzin i rożnych wrażliwych grup społecznych. "Prezydent Duda, podobnie jak podczas niedawnego wystąpienia na forum ONZ, będzie zachęcał europejskich prezydentów do podjęcia dyskusji nad współczesnym modelem państwa dobrobytu, którego celem jest równomierny i sprawiedliwy rozwój gospodarczy" - zapowiedział Szczerski.
Jak przekazał Szczerski, w odniesieniu do zagrożeń płynących z niekontrolowanej presji migracyjnej, co także będzie tematem obrad, Andrzej Duda ma podkreślić rolę Polski - jako kraju granicznego Unii Europejskiej od wschodniej strony i naszą otwartość na migrację ekonomiczną z krajów sąsiedzkich oraz pomoc, jaką Polska udziela krajom południa Europy w ochronie ich granic.
Natomiast w kontekście negocjacji nad nowym budżetem Unii - poinformował prezydencki minister - prezydent będzie przekonywał do zachowania unijnych funduszy na poziomie gwarantującym zrównoważony rozwój i spójność Unii Europejskiej, a także do wyrównywania wsparcia dla rolników w całej Unii. Andrzej Duda będzie też wskazywała na konieczność ochrony Wspólnego Rynku przed wewnętrznym protekcjonizmem ze strony niektórych państw, jak również konieczność zlikwidowania podwójnych standardów w jakości produktów oferowanych na europejskim rynku.
Podczas sesji poświęconej polityce europejskiego bezpieczeństwa militarnego prezydent będzie podkreślał wagę zachowania bliskiej współpracy pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi. Podkreśli też - poinformował Szczerski - korzyści wynikające ze zwiększonej obecności żołnierzy NATO, w tym wojsk amerykańskich w Polsce i w pozostałych krajach tzw. flanki wschodniej dla bezpieczeństwa całej Zjednoczonej Europy.
"Prezydent potwierdzi nasze stanowisko, że wspieramy wszystkie inicjatywy służące zwiększeniu potencjału obronnego państw UE, o ile są one komplementarne do inicjatyw NATO i nie prowadzą do marginalizacji relacji transatlantyckich" – dodał Szczerski.
Na zakończenie jednodniowych obrad przewidziane jest przyjęcie wspólnej deklaracji.
Spotkanie w Atenach będzie już piętnastym spotkaniem Grupy Arraiolos, która powstała w 2003 r. z inicjatywy prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Nazwa pochodzi od miejscowości w Portugalii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów: Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Później do grona uczestników dołączyła Słowenia, Chorwacja oraz Estonia i Bułgaria, a następnie Malta i Grecja. W tegorocznym spotkaniu weźmie także udział prezydent Irlandii.
Skomentuj artykuł