Raport: Rekordowa liczba milionerów dolarowych na świecie. Ilu ich jest?
Nigdy wcześniej nie było tak wielu milionerów dolarowych na świecie, których majątek byłby tak duży – wynika z opublikowanego w środę raportu firmy Capgemini. Wzrost bogactwa wynikał przede wszystkim ze wzrostu cen akcji.
Liczba osób zamożnych, definiowanych jako osoby, których środki do dyspozycji poza głównym miejscem zamieszkania przekraczają milion dolarów, wzrosła rok do roku o 5,1 proc, do 22,8 mln osób w 2023 r. - poinformowano w Światowym Raporcie Zamożności 2024 (World Wealth Report) firmy doradczej Capgemini.
Jednocześnie wzrósł ich majątek, którego łączną wartość szacuje się na 86,8 bln dolarów. Stanowi to wzrost o 4,7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Liczba milionerów na świecie oraz wartość ich majątków są najwyższe od 1997 r., kiedy to powstał pierwszy raport Capgemini. W tegorocznym badaniu oceniono majątki osób z 71 krajów.
Autorzy raportu twierdzą, że wzrost bogactwa był możliwy głównie dzięki wzrostom na giełdach na całym świecie: amerykański indeks Nasdaq wzrósł w 2023 roku o 43 proc., S&P 500 - o 24 proc., indeks CAC 40 w Paryżu zyskał 16 proc., a DAX we Frankfurcie - 20 proc.
"Akcje giełdowe skoczyły w związku z rozwojem rynku technologicznego, który był podsycany entuzjazmem dla generatywnej sztucznej inteligencji i jej potencjalnego wpływu na gospodarkę" – czytamy w raporcie.
W 2022 r. odnotowano największy spadek liczby milionerów od dekady. Wynikał on ze spadku cen akcji.
Największy wzrost liczby indywidualnych milionerów w 2023 r. odnotowano w Ameryce Północnej – o 7,1 proc. Ich bogactwo wzrosło rekordowo o 7,2 proc.
Cztery kraje G20 - Hiszpania, Niemcy, RPA i Brazylia - zaapelowały o wprowadzenie globalnego minimalnego podatku dla najbogatszych na świecie. Mogłoby to przynieść dodatkowe 250 mld dolarów, gdyby 3 tys. miliarderów na świecie zapłaciło co najmniej równowartość 2 proc. swojej fortuny w postaci podatku dochodowego.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł