Rosjanie biorą się za świętego Mikołaja. Może zostać uznany za zagranicznego agenta
Rosyjskie niezależne media donoszą, że Święty Mikołaj może trafić na listę zagranicznych agentów w Rosji. Wniosek w tej sprawie złożono do tamtejszej Prokuratury Generalnej, uzasadniając to potrzebą ochrony "tradycyjnych rosyjskich wartości" przed rzekomym wpływem z zewnątrz.
- Rosyjskie media donoszą, że Prokuratura Generalna otrzymała żądanie uznania św. Mikołaja za zagranicznego agenta, aby chronić "rosyjskie wartości".
- Według wnioskodawcy święty Mikołaj wypiera tradycyjnego Dziadka Mroza, co prowadzi do utraty bożonarodzeniowych wartości.
- Zmiany z 2022 roku w rosyjskiej ustawie o "agentach zagranicznych" umożliwiają działania wobec osób będących pod "zagranicznym wpływem".
Rosja przeciwna świętemu Mikołajowi
O świętym Mikołaju, który znalazł się na celowniku Rosji, poinformował "The Moscow Times". Jak donosi serwis, Witalij Borodin, dyrektor Federalnego Projektu Bezpieczeństwa i Przeciwdziałania Korupcji skierował do Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej pismo, w którym zażądał uznania św. Mikołaja za zagranicznego agenta.
Zdaniem Borodina, święty Mikołaj niszczy "tradycyjne rosyjskie wartości", poprzez wizerunek, jakim jest promowany przez zagraniczne firmy. Ta postać jest popularna w krajach wrogo nastawionych do Rosji, a w samej Rosji zaczyna wypierać Dziadka Mroza.
Święty Mikołaj zniknie z witryn sklepowych?
Nie tylko Witalijowi Borodinowi przeszkadza święty Mikołaj. Przewodniczący Ogólnorosyjskiego Ruchu Społecznego "Prawosławna Rosja", zastępca Dumy Obwodowej w Briańsku Michaił Iwanow wpadł na pomysł usunięcia ze sklepów figurek z wizerunkiem świętego Mikołaja.
– Święty Mikołaj stał się nie tyle symbolem świąt Bożego Narodzenia, co symbolem handlu i masowej produkcji. Jego wszechobecność w witrynach sklepowych to nie przypadek, ale rezultat ukierunkowanej strategii marketingowej, w wyniku której znika prawdziwy duch świąt i niszczone są nasze wartości – zauważył Iwanow.
Rosyjska ustawa o "agentach zagranicznych", uchwalona w 2012 roku, została zmodyfikowana w lipcu 2022 roku. Nowelizacja rozszerzyła definicję "agenta" – wcześniej ograniczoną do osób lub organizacji otrzymujących finansowanie z zagranicy – o tych, którzy pozostają pod bliżej nieokreślonym "wpływem lub presją" podmiotów zagranicznych.
Źródło: polsatnews.pl / tk
Skomentuj artykuł