Rzeczniczka SG: od początku roku ponad 2 tys. Rosjanom, odmówiono wjazdu do Polski
Od początku roku ponad 2 tys. Rosjanom odmówiono wjazdu do Polski – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Tylko w tym miesiącu do Polski nie wpuszczono 117 obywateli tego kraju.
Jak przekazała Michalska, od początku miesiąca - na wszystkich odcinkach granicy, przez przejścia drogowe, lotnicze i morskie - wjechało 896 obywateli Rosji. W odwrotnym kierunku - z Polski - odprawiono 1310 Rosjan. Najwięcej Rosjan wjechało do Polski w sobotę - 349; tego dnia wyjechało 479 obywateli tego kraju.
- Najwięcej obywateli Rosji przekroczyło granicę do RP na odcinku z Kaliningradem – 491, na odcinku z Białorusią 222, w przejściach lotniczych tylko 117 osób - poinformowała Michalska. Dodała, że były to głównie osoby, które wjeżdżają do Polski, gdyż mają tytuły pobytowe na terenie Unii Europejskiej - wśród wjeżdżających w październiku to 538 osób.
Michalska podkreśliła, że od początku października 117 obywatelom Rosji nie zezwolono na wjazd, gdyż nie mieścili się w kategorii osób, które mogą wjechać. - Największej liczbie osób nie zezwolono na wjazd na odcinku z Białorusią – 97, na odcinku z Kaliningradem – 10. Także 10 osób otrzymało decyzję o odmowie wjazdu w tym siedem osób w przejściach lotniczych.
Od początku roku do Polski wjechało 115 958 Rosjan, a wyjechało 142 903 obywateli tego kraju.
Rosjanie od dwóch lat do Polski mogą przyjeżdżać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kolejne restrykcje wobec nich wprowadziła nowelizacja rozporządzenia MSWiA, które 19 września zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Nowelizacja dodała osobny przepis, który ograniczył wjazd obywateli Federacji Rosyjskiej na wszystkich przejściach na granicy zewnętrznej UE. Zmniejszył też zakres wyjątków, aby wykluczyć podróżowanie Rosjan w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych.
Od 26 września nowe restrykcje zaczęły obowiązywać również na lotniskach i w portach morskich. Oznacza to, że Rosjanie podróżujący w wymienionych celach nie przylecą do Polski z żadnego kraju spoza Strefy Schengen.
Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli przewoźnik zabierze na pokład osobę, która nie posiada uprawnienia do wjazdu na terytorium UE przez polskie przejście graniczne, będzie zobowiązany do jej odtransportowania na własny koszt.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł