Rzeszów i Lwów mogą stać się Europejskimi Stolicami Kultury. Miasta wzajemnie się wspierają

Rzeszów i Lwów mogą stać się Europejskimi Stolicami Kultury. Miasta wzajemnie się wspierają
Park w Rzeszowie (fot. Andrzej Rostek / depositphotos.com)
PAP / tk

Rzeszów i Lwów będą współpracować i wspierać wzajemne starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Rzeszów - w 2029 roku, a Lwów, mimo że Ukraina nie należy jeszcze do Unii Europejskiej, jest brany pod uwagę jako ESK w 2026 roku.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka prezydenta Rzeszowa Marzena Kłeczek-Krawiec, obecnie wsparcie dla starań stolicy Podkarpacia uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, zainteresowanie i chęć realizacji wspólnych projektów potwierdziło już 10 ukraińskich miast na czele ze Lwowem.

- Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i mer Lwowa Andrij Sadowy postanowili wzajemnie się wspierać i prowadzić wspólne działania w drodze do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury – przekazała Kłeczek-Krawiec.

Przypomniała, że Rzeszów stara się o tytuł ESK w 2029 roku, natomiast Lwów, mimo że Ukraina nie jest jeszcze w Unii Europejskiej, to na mocy specjalnej decyzji jest brany pod uwagę jako Europejska Stolica Kultury w 2026 roku.

DEON.PL POLECA

W związku z tym włodarze obu miast postanowili zawrzeć deklarację współpracy i wzajemnego wspierania.

Wzajemna współpraca Rzeszowa i Lwowa obejmie wizyty studyjne twórców kultury i organizatorów wydarzeń kulturalnych, udostępnianie i wystawiennictwo eksponatów z zasobów instytucji kultury, pozostających pod kuratelą samorządów oraz ich partnerów. Będzie to także prezentacja działalności artystów, stworzenie programu rezydencyjnego dla artystów i wzajemna promocja przedsięwzięć z dziedziny kultury.

- Jednym z pomysłów Rzeszowa jest propozycja wspólnej prezentacji dzieł z Kolekcji Dąmbskich. Część kolekcji znajduje się w rzeszowskim Muzeum Okręgowym, a druga w Lwowskiej Galerii Sztuki – wskazała rzeczniczka ratusza.

Dodała, że niezwykle istotna jest również wymiana doświadczeń i współpraca obu samorządów w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, szczególnie zabytków architektury i w zakresie edukacji.

- Chcemy inicjować i realizować wspólne programy edukacyjne, warsztaty, prowadzić konferencje, które umożliwią rozwijanie wiedzy i umiejętności twórców i badaczy kultury – wymieniła Kłeczek-Krawiec.

Trzecim polem współpracy będzie rynek turystyczny.

- Wspólnie będziemy kreować produkty turystyczne, korzystając z dziedzictwa i atrakcji kulturalnych naszych miast, kładąc nacisk na budowanie więzi pomiędzy mieszkańcami - wskazała.

Obecnie już 10 ukraińskich miast wspiera Rzeszów w dążeniu do zdobycia tytułu ESK. Poza Lwowem poparcie dla Rzeszowa w tym zakresie przekazały też: Truskawiec, Konotop, Trostianiec, Tarnopol, Równe, Łuck, Czernihów, Iwano-Frankowsk i Użgorod. Sześć z nich to miasta partnerskie Rzeszowa.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zwrócił uwagę, że kierunek, w jakim podąża miasto we wniosku o tytuł ESK, jest związany z sytuacją geopolityczną w Europie.

- Wszyscy wiemy, że staliśmy się domem dla tysięcy uchodźców wojennych, ale również miastem, które gości tych z całego świata, którzy angażują się w pomoc dla walczących sąsiadów z Ukrainy. Ten wymiar empatii połączony z dawaniem nadziei oraz kreślenia nowych idei staje się naszą osią projektową, swoistą ramą – zaznaczył Fijołek.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Redakcja naukowa Bogusława Bodzioch-Bryła, Renata Szczepaniak, Krzysztof Wałczyk
Książka pt. Globalizacja w kulturze. Upowszechnienie czy uproszczenie? to niewątpliwie jedna z najciekawszych zbiorowych prac poświęconych problematyce globalizacji w kulturze, przygotowanych przez polskie ośrodki naukowe w ostatnich latach. Niewątpliwym atutem jest ukazanie wielostronnego spojrzenia na...

Skomentuj artykuł

Rzeszów i Lwów mogą stać się Europejskimi Stolicami Kultury. Miasta wzajemnie się wspierają
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.