W Rzeszowie powstała 103-metrowa "papieska kremówka". W ten sposób uczczono Jana Pawła II

W Rzeszowie powstała 103-metrowa "papieska kremówka". W ten sposób uczczono Jana Pawła II
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
KAI / tk

Z okazji 103. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i 32. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Rzeszowie, rzeszowscy rzemieślnicy przygotowali 103-metrową "papieską kremówkę", która została podzielona na 14 tys. porcji, a następnie rozdana mieszkańcom Rzeszowa i regionu. Wydarzenie odbyło się na ul. 3 maja w przy kościele pw. Świętego Krzyża.

Świętowanie na rzeszowskim deptaku przed kościołem pw. Świętego Krzyża, poprzedziła msza św. pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Górnego. Eucharystię koncelebrował m.in. ks. prałat Władysław Jagustyn, diecezjalny duszpasterz rzemieślników. Homilię wygłosił ks. Wiesław Matyskiewicz, który przybliżył najważniejsze wydarzenia z życia św. Jana Pawła II.

Papieska kremówka w Rzeszowie

Wydarzenie określane jako "Papieska kremówka" jest inicjatywą rzeszowskich cukierników, którzy dla uczczenia 87. urodzin Jana Pawła II w 2007 roku postanowili wykonać kremówkę, która będzie mieć tyle metrów, ile lat minęło od narodzin Jana Pawła II.

Każdego roku (z wyjątkiem okresu pandemii), pracownicy Cukierni Juliana Orłowskiego i Kazimierza Raka z Rzeszowa, przygotowują papieskie ciasto, które jest o metr dłuższe. W tym roku cukiernicy przygotowali 103-metrowe ciasto, które zostało podzielone na 14 tys. porcji. Do przygotowania tak wielkiego wypieku wykorzystano około 2 tony składników. Produkcja kremówki rozpoczęła się w środę 24 maja od przygotowania ciasta francuskiego. W kremie waniliowym znalazły się rodzynki i rum. Kremówka powstawała w dwóch cukierniach przy ul. Miodowej w Rzeszowie i w Zaczerniu.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele podkarpackich rzemieślników, a także władze wojewódzkie, samorządowe, władze miasta i tysiące mieszkańców Rzeszowa i regionu. Tegoroczne obchody "Papieskiej kremówki" przebiegały pod hasłem "Pamięć jest wdzięcznością serca".

DEON.PL POLECA

Organizatorami wydarzenia jest Izba Rzemieślnicza w Rzeszowie i Caritas Diecezji Rzeszowskiej, zaś partnerem marszałek województwa podkarpackiego. Patronat honorowy sprawował biskup rzeszowski Jan Wątroba, wojewoda podkarpacki, marszałek województwa podkarpackiego, prezydent Rzeszowa, a także starosta rzeszowski.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński

Słowa, które zmieniają świat

Listy dwóch wielkich przywódców – Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – zaskakują swoją mocą i aktualnością. Ich słowa wpłynęły na rozwój wypadków w Polsce i na świecie. W tej...

Skomentuj artykuł

W Rzeszowie powstała 103-metrowa "papieska kremówka". W ten sposób uczczono Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.