Sejm o sprzedaży nieruchomości cudzoziemcom
Minister spraw wewnętrznych w ubiegłym roku wydał 409 zezwoleń na nabycie przez cudzoziemców nieruchomości, akcji i udziałów - wynika ze sprawozdania MSW z realizacji w 2012 r. ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, które w piątek przyjął Sejm.
Przeciw wnioskowi o odrzucenie sprawozdania opowiedziało się 275 posłów, poparło go 133, a czterech wstrzymało się od głosu.
W 2012 r. cudzoziemcy otrzymali ogółem 318 zezwoleń na nabycie gruntów o łącznej powierzchni 1032,93 ha. Spośród tych 318 zezwoleń 218 dotyczyło nieruchomości rolnych oraz leśnych (o łącznej powierzchni 1021,28 ha).
Minister spraw wewnętrznych wydał w ubiegłym roku 80 zezwoleń na nabycie lokali mieszkalnych położonych w strefie nadgranicznej oraz lokali użytkowych o łącznej powierzchni 4890,08 m kw. na rzecz obywateli spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Cudzoziemcy uzyskali w 2012 r. łącznie 11 zezwoleń na nabycie lub objęcie udziałów lub akcji w spółkach, które są właścicielami bądź użytkownikami wieczystymi nieruchomości położonych w Polsce.
W 2012 r. MSW wydało 74 decyzje o odmowie udzielenia zezwolenia na nabycie nieruchomości (w tym lokali). Podstawą odmowy najczęściej były niewykazanie przez cudzoziemca trwałej więzi z Polską, niedostarczenie potrzebnych dokumentów oraz sprzeciw resortu rolnictwa (15 przypadków - chodziło o nieruchomości, które chcieli nabyć Polacy) lub MON (w jednym przypadku).
Zgodnie z pochodzącą z 1920 r. regulacją, nabycie nieruchomości przez cudzoziemców co do zasady wymaga zezwolenia MSW. Cudzoziemcy mają także obowiązek uzyskiwać zezwolenie na nabycie lub objęcie udziałów czy akcji w spółkach będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości. Ze względu na przepisy europejskie, zezwolenia nie potrzebują obywatele i firmy pochodzące z krajów europejskiego obszaru gospodarczego i Szwajcarii - jedyny obecnie obowiązujący okres przejściowy (skończy się 1 maja 2016 r.) dotyczy nieruchomości rolnych i leśnych.
Według rejestrów MSW cudzoziemcy - zarówno na podstawie wymaganego zezwolenia, jak i w sytuacjach, gdy nie było takiego obowiązku - w 2012 r. nabyli nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni ponad 3,4 tys. hektarów (zarejestrowano ponad 4,6 tys. transakcji), z czego ponad 400 hektarów przypadło na nieruchomości rolne i leśne.
Cudzoziemcy nabyli też w 3,9 tys. transakcjach lokale mieszkalne i użytkowe o powierzchni niemal 600 tys. metrów kwadratowych. Zarejestrowano też 308 transakcji dotyczących akcji lub udziałów w spółkach, które są właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości o łącznej powierzchni niecałych 4,2 tys. hektarów.
Skomentuj artykuł