Szefowa KE uspokaja, że brexit nie przyniesie problemów dla obywateli

Szefowa KE uspokaja, że brexit nie przyniesie problemów dla obywateli
(fot. depositphotos.com)
PAP / df

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE, które ma nastąpić z końcem stycznia, nie pociągnie za sobą negatywnych konsekwencji dla obywateli krajów UE, mieszkających na Wyspach - uspokajała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Dobrą wiadomością dla obywateli UE, którzy mieszkają i pracują w Zjednoczonym Królestwie i brytyjskich obywateli mieszkających w UE, jest to, że dla nich wszystko zostaje tak jak jest, do końca ich życia" - mówiła na konferencji prasowej w Zagrzebiu szefowa KE.

Jak zaznaczyła, z punktu widzenia firm ważne jest to, że brexit będzie się odbywał w sposób uporządkowany, w oparciu o umowę wyjścia. Zapobiega ona tzw. twardemu brexitowi, ale przewidziany w niej okres przejściowy, w czasie którego nic się nie zmieni, będzie obowiązywał jedynie przez 11 miesięcy - do końca 2020 r.

"Teraz rozpoczynamy pogłębione negocjacje na temat przyszłości po 2020 r.; jak będą wyglądały nasze relacje. Mamy wiele kwestii, nad którymi musimy równolegle pracować. Czasu jest bardzo mało. Będziemy bardzo ambitni, starli się zrobić wszystko co w naszej mocy, ale ważne jest, żeby wielka Brytania określiła jak blisko chce być UE" - powiedziała von der Leyen.

DEON.PL POLECA

Przypomniała, że dostęp do jednolitego rynku jest uwarunkowany uznawaniem regulacji i zasad UE, które go dotyczą i gwarantowaniem wolnego przepływu osób. "Bez wolnego przepływu osób nie może być oczywiście wolnego przepływu dóbr, usług, czy kapitału" - podkreśliła Niemka.

Powtórzyła, że UE chce silnego i dobrego partnerstwa z Wielka Brytania i jest otwarta na to, by ten kraj określił, jak blisko chce być Wspólnoty.

Premier sprawującej prezydencję Chorwacji Andrej Plenković mówił, że Wielka Brytania nie jest częścią strefy Schengen, dlatego z punktu widzenia podróżujących do tego kraju, po brexicie nic nie zmieni.

Brytyjska Izba Gmin poparła w czwartek po południu projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej. Jej wejście w życie jest niezbędne do uporządkowanego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, które ma nastąpić 31 stycznia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szefowa KE uspokaja, że brexit nie przyniesie problemów dla obywateli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.