Szlachetna Paczka 2022. Wkrótce otwarcie bazy rodzin potrzebujących wsparcia
- Otwarcie Bazy Rodzin Szlachetnej Paczki poprzedza wielotygodniowa praca wolontariuszy, którzy od tygodni odwiedzają rodziny, samotnych seniorów, osoby chore, z niepełnosprawnościami czy poszkodowane w wyniku nieszczęśliwego wypadku, pandemii lub wojny - wyjaśnia Joanna Sadzik, organizatorka programu i prezes Stowarzyszenia WIOSNA.
Już w sobotę 12 listopada o godzinie 8:00 na www.szlachetnapaczka.pl nastąpi Otwarcie Bazy Rodzin Szlachetnej Paczki. Od tej chwili, przez cztery tygodnie, każdy może wejść na stronę i wybrać rodzinę, którą chce wesprzeć. Pomoc dopasowaną do potrzeb jednej rodziny można przygotować wspólnie ze współpracownikami, znajomymi lub własną rodziną. To przedświąteczna tradycja wielu Polaków.
- Otwarcie Bazy Rodzin Szlachetnej Paczki poprzedza wielotygodniowa praca wolontariuszy, którzy od tygodni odwiedzają rodziny, samotnych seniorów, osoby chore, z niepełnosprawnościami czy poszkodowane w wyniku nieszczęśliwego wypadku, pandemii lub wojny. Wolontariusze poznają ich historie, nawiązują relacje i określają potrzeby, a następnie sporządzają szczegółowe opisy rodzin, które trafiają do naszej internetowej bazy. Trudy codzienności dotykają każdego z nas, ale są też tacy, którzy nie mogą liczyć na zaspokojenie nawet najbardziej podstawowych potrzeb. Warto im pomagać wspólnie ze Szlachetną Paczką – opowiada Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora programu.
Do Szlachetnej Paczki włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Szlachetna Paczka dociera do tzw. biedy ukrytej, której nie zauważamy na co dzień, która jest niezawiniona. Często pojawia się w rodzinie w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy choroby, a nawet trudnodostępnego i słabo skomunikowanego miejsca zamieszkania, utrudniającego podjęcie pracy.
Jedną z historii opublikowanych na www.szlachetnapaczka.pl będzie historia pani Magdaleny, której świat zawalił się po tragicznej śmierci męża. Została sama z trójką dzieci. Po roku zachorowała na depresję, potem na nowotwór piersi. U starszego syna zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną. Trzyosobowa rodzina utrzymuje się z dwóch świadczeń: matki i syna oraz świadczeń na córkę. Po odliczeniu kosztów utrzymania i leczenia, rodzinie pozostaje na przeżycie miesiąca 159 zł na osobę.
Inna poruszająca historia z Bazy Rodzin dotyczy małżeństwa i ich 8-letniej córki. Gdy byli zdrowi, wzięli kredyt konsolidacyjny. W dobie inflacji jego miesięczna rata wzrosła dwukrotnie. Potem wydarzył się wypadek, po którym p. Maria otrzymuje rentę chorobową. Tak niską, że starcza na spłatę tylko niewielkiej części kredytu. W marcu na małżeństwo spadł drugi kredyt, po zmarłym bracie. To zobowiązanie, w wysokości 300 zł, spłacają komornikowi. Wobec tych kalkulacji rodzinie zabrakło na czynsz za październik oraz na zimową kurtkę dla 8-letniej córki.
W ubiegłej edycji jedną Paczkę robiło średnio 31 osób. .Przemyślana pomoc materialna organizowana przez darczyńców trafi do rodzin podczas tzw. Weekendu Cudów, który odbędzie się 10 i 11 grudnia.
KAI / mł
Skomentuj artykuł