Te objawy mogą wskazywać raka. Chrypka, zatkana jedna dziurka nosa, biały nalot w ustach

Te objawy mogą wskazywać raka. Chrypka, zatkana jedna dziurka nosa, biały nalot w ustach
Reguła "jeden przez trzy" może uratować życie. Fot. Macniak / Depositphotos.com
PAP / mł

Gdy zdiagnozuje się je szybko, rokowania są zazwyczaj dobre. Ale niestety 60% nowotworów szyi i głowy jest diagnozowana za późno. Dlatego lekarze przypominają o ratującej życie regule "jeden przez trzy". Na jakie objawy należy najbardziej uważać?  

Nowotwór głowy i szyi to każdy nowotwór znajdujący się powyżej obojczyka z wyłączeniem nowotworów mózgu i gałki ocznej. Nowotwory słowy i szyi to m.in. nowotwory jamy ustnej, gardła, języka i krtani. Wszystkie są często wykrywane w zaawansowanym stadium choroby, co ma niekorzystny wpływ na rokowania. Trwający od 19 do 23 września Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi ma upowszechniać wiedzę m.in. o tym, jakie są czynniki ryzyka i kiedy zgłosić się do lekarza.

Badania mówią, że ok. 60 proc. wszystkich chorych z nowotworem złośliwym głowy i szyi jest diagnozowanych w zaawansowanym studium choroby; 66 proc. z nich nie przeżyje następnych pięciu lat. Dlatego, jak akcentują eksperci, warto pamiętać o ratującej życie regule "jeden przez trzy" - jeśli zaobserwujemy jeden z objawów, przez co najmniej trzy tygodnie, należy zgłosić się do lekarza. Objawy, które powinny zwiększyć czujność to: ból gardła; chrypka; niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej; ból podczas połykania lub trudności z połykaniem, guz na szyi i jednostronna niedrożność nosa lub krwista wydzielina z nosa.

Czynnikami ryzyka zwiększającymi ryzyko nowotworu głowy i szyi są m.in. palenie papierosów, częste i nadmierne spożywanie alkoholu oraz infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

"W przypadku wczesnej diagnozy i leczenia, rak głowy i szyi może mieć dobre rokowanie" - podkreśla prof. Wojciech Golusiński, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Profesor zaznacza, że wiele osób, u których rozpoczęto leczenie w zaawansowanym stadium choroby, cierpi z powodu poważnych konsekwencji, które niesie ze sobą rak głowy i szyi

Eksperci alarmują, że szacuje się, iż liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych głowy i szyi wzrośnie o ponad 200 tys. na całym świecie w ciągu najbliższych 10 lat, a kolejnych 587 tys. osób umrze z powodu tej choroby do 2030 roku, co oznacza wzrost o 120 tys. w porównaniu z rokiem 2020.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka, ks. Łukasz Piórkowski

Słynna kuracja oczyszczająca ciało i ducha nareszcie opisana w książce!

Poddaj sługi twoje dziesięciodniowej próbie: niech nam dają jarzyny do jedzenia i wodę do picia (…). A po upływie dziesięciu dni wygląd ich był lepszy...

Skomentuj artykuł

Te objawy mogą wskazywać raka. Chrypka, zatkana jedna dziurka nosa, biały nalot w ustach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.