Te objawy mogą wskazywać raka. Chrypka, zatkana jedna dziurka nosa, biały nalot w ustach
Gdy zdiagnozuje się je szybko, rokowania są zazwyczaj dobre. Ale niestety 60% nowotworów szyi i głowy jest diagnozowana za późno. Dlatego lekarze przypominają o ratującej życie regule "jeden przez trzy". Na jakie objawy należy najbardziej uważać?
Nowotwór głowy i szyi to każdy nowotwór znajdujący się powyżej obojczyka z wyłączeniem nowotworów mózgu i gałki ocznej. Nowotwory słowy i szyi to m.in. nowotwory jamy ustnej, gardła, języka i krtani. Wszystkie są często wykrywane w zaawansowanym stadium choroby, co ma niekorzystny wpływ na rokowania. Trwający od 19 do 23 września Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi ma upowszechniać wiedzę m.in. o tym, jakie są czynniki ryzyka i kiedy zgłosić się do lekarza.
Badania mówią, że ok. 60 proc. wszystkich chorych z nowotworem złośliwym głowy i szyi jest diagnozowanych w zaawansowanym studium choroby; 66 proc. z nich nie przeżyje następnych pięciu lat. Dlatego, jak akcentują eksperci, warto pamiętać o ratującej życie regule "jeden przez trzy" - jeśli zaobserwujemy jeden z objawów, przez co najmniej trzy tygodnie, należy zgłosić się do lekarza. Objawy, które powinny zwiększyć czujność to: ból gardła; chrypka; niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej; ból podczas połykania lub trudności z połykaniem, guz na szyi i jednostronna niedrożność nosa lub krwista wydzielina z nosa.
Czynnikami ryzyka zwiększającymi ryzyko nowotworu głowy i szyi są m.in. palenie papierosów, częste i nadmierne spożywanie alkoholu oraz infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
"W przypadku wczesnej diagnozy i leczenia, rak głowy i szyi może mieć dobre rokowanie" - podkreśla prof. Wojciech Golusiński, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Profesor zaznacza, że wiele osób, u których rozpoczęto leczenie w zaawansowanym stadium choroby, cierpi z powodu poważnych konsekwencji, które niesie ze sobą rak głowy i szyi
Eksperci alarmują, że szacuje się, iż liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych głowy i szyi wzrośnie o ponad 200 tys. na całym świecie w ciągu najbliższych 10 lat, a kolejnych 587 tys. osób umrze z powodu tej choroby do 2030 roku, co oznacza wzrost o 120 tys. w porównaniu z rokiem 2020.
PAP / mł
Skomentuj artykuł