Naukowcy opracowali szczepionkę na raka? Wyniki badań są obiecujące

Naukowcy opracowali szczepionkę na raka? Wyniki badań są obiecujące
fot. Depositphotos
Science / pk

Chociaż prowadzi się już szczepienia przeciwko wirusom wywołującym choroby, które mogą być przyczyną raka, nie powstała jeszcze szczepionka przeciwko nowotworom niewirusowym. Niebawem może się to zmienić. O testach szczepionki Lyncha, pierwszego preparatu zapobiegającego nowotworom, napisał portal Science.

Koncepcja szczepionki Lyncha polega na wprowadzeniu do organizmu człowieka fragmentów białek lub antygenów z komórek rakowych, w celu stymulowania układu odpornościowego i zachęcenia go do atakowania wszystkich guzów w ich najwcześniejszych formach.

Pomysł nie jest nowy. Przed dziesięcioma laty koncepcja szczepionek antyrakowych spotkała się ze sceptycyzmem. Był on związany ze złożonością genetyczną nowotworów, na którą "nauka nie była jeszcze gotowa". Tak pomysł opisał portal Nature.

W badaniach zaszły jednak zmiany i obecnie kilka zespołów jest już gotowych do testowania szczepionek mających zapobiegać powstawaniu nowotworów. Według naukowców szczepionki powinny najlepiej działać u zdrowych osób, które jeszcze nigdy nie zapadły na raka, a które mają genetyczne predyspozycje nowotworowe.

Wysiłki naukowców niosą nadzieję. Jeśli koncepcja szczepionki okaże się skuteczna i zacznie zapobiegać chorobom nowotworowym, będzie można ją "rozszerzyć, aby osiągnąć ambitny cel zasugerowany przez prezydenta Joe Bidena: opracowanie szczepionki, która może zapobiegać wielu rodzajom raka, wzorowanej na szczepionkach informacyjnych RNA (mRNA), które pomogły walczyć z pandemią COVID-19".

- Jesteśmy daleko od ogólnej szczepionki - powiedział lekarz onkolog Shizuko Sei z Wydziału Zapobiegania Nowotworom Narodowego Instytutu Raka. - Ale może to nastąpić w odległej przyszłości. To podejście stopniowe - dodał lekarz, cytowany przez portal Science.

Źródło: Science / pk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Teresa Szpytma

Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno

Rak rzuca wyzwanie każdemu z nas. Ty lub ktoś z Twoich bliskich usłyszeliście niepokojącą lub złą diagnozę? Jesteś w grupie podwyższonego ryzyka? A może...

Skomentuj artykuł

Naukowcy opracowali szczepionkę na raka? Wyniki badań są obiecujące
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.