Przełom w leczeniu nowotworów. Wyłączenie jednego genu może uzdrowić organizm

Przełom w leczeniu nowotworów. Wyłączenie jednego genu może uzdrowić organizm
Fot. depositphotos.com
geekweek.interia.pl / tk

Profesor Yibina Kanga z Princeton Ludwig Institute for Cancer Research po 15 latach odkrył gen odpowiedzialny za tworzenie przerzutów. Wyłączenie tego genu mogłoby wyleczyć organizm z nowotworu.

Po kilkunastu latach prof. Kang odkrył niebezpieczny gen MTDH, odpowiedzialny za tworzenie przerzutów. Naukowiec twierdzi, że wystarczy wyłączyć ten gen, by wyleczyć organizm z nowotworu.

Jak podaje geekweek.interia.pl, „gen MTDH koduje białko znane jako metadheryna, zwane także białkiem LYRIC lub białkiem genu o podwyższonym poziomie astrocytów. Gen ten sprzyja aktywności nowotworów na dwa ważne sposoby - powstała terapia, która pozwala na jego wyłączenie.”

Wyłączenie genu lepsze niż leki

- Nie można znaleźć lepszego celu dla leków niż ten: MTDH jest ważny dla większości głównych ludzkich nowotworów, nie jest ważny dla normalnych komórek i można go wyeliminować bez widocznych skutków ubocznych. W pracach, które publikujemy, identyfikujemy związek, pokazujemy, że jest on skuteczny w walce z rakiem i że jest bardzo skuteczny w połączeniu z chemioterapią i immunoterapią. Nawet jeśli nowotwory z przerzutami są przerażające, to dzięki poznaniu ich działania - poznaniu ich zależności od pewnych kluczowych szlaków, takich jak MTDH - możemy je zaatakować i sprawić, że będą podatne na leczenie - zauważył prof. Kang.

- Przerzutowy rak piersi powoduje ponad 40 000 zgonów każdego roku w USA, a pacjenci nie reagują dobrze na standardowe metody leczenia, takie jak chemioterapia, terapie celowane i immunoterapie. Nasza praca zidentyfikowała serię związków chemicznych, które mogą znacząco zwiększyć odpowiedź na chemioterapię i immunoterapię w mysich modelach przerzutowego raka piersi. Związki te mają ogromny potencjał terapeutyczny - powiedział Minhong Shen, pracownik naukowy laboratorium Kanga.

- To jest bomba zegarowa. A dla naukowców to zagadka. Dlaczego mamy dwóch pacjentów, których diagnozujemy z tym samym wczesnym stadium raka, a ich wyniki są bardzo różne? Szukaliśmy dalej, aż znaleźliśmy klucz - powiedział prof. Kang.

Gen nie jest konieczny w organizmie

Gen MTDH po raz pierwszy zidentyfikowano w 2004 roku. Zauważono wtedy, że jest zaangażowany za przerzutowe guzy piersi u myszy. 10 lat później wykazano, że MTDH jest niezbędny dla rozwoju nowotworów u myszy. Bez tego genu zwierzęta funkcjonowały i rozwijały się w prawidłowy sposób. Kiedy wyłączono niebezpieczny gen chorej na nowotwór myszy, nie dochodziło do przerzutów.

- W zasadzie, w większości głównych ludzkich nowotworów, gen ten jest niezbędny dla progresji raka i wszystkich strasznych rzeczy związanych z chorobą, a jednak nie wydaje się być ważny dla normalnego rozwoju. Myszy mogą rosnąć, rozmnażać się i żyć normalnie bez tego genu, więc wiedzieliśmy, że będzie to świetny cel dla leków - zaznaczył prof. Kang.

Źródło: geekweek.interia.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mary Healy
23,03 zł
32,90 zł

Nigdy nie zasłużysz na uzdrowienie, przyjmij je za darmo

Książka ta leczy głęboką ranę braku obecności Boga. Uzdrowienie przekonuje nawet najbardziej zatwardziałe serca o tym, że Bóg nas nie pozostawił, ale jest obecny i bogaty...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przełom w leczeniu nowotworów. Wyłączenie jednego genu może uzdrowić organizm
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.