Kobieta odzyskała wzrok po wszczepieniu implantu

Kobieta odzyskała wzrok po wszczepieniu implantu
Fot. Universidad Miguel Hernández de Elche / YouTube.com
PAP / tk

Naukowcy z Holandii i Hiszpanii opracowali implant mózgowy, dzięki któremu niewidoma osoba jest w stanie dostrzegać nowe kształty. Technologię zastosowano u niewidomej kobiety, która była w stanie rozpoznawać kształty oraz litery.

Przełomowe badania są efektem pracy naukowców z hiszpańskiego uniwersytetu Miguela Hernándeza oraz holenderskiego Instytutu Neuronauki.

Jak informuje instytut na swojej stronie internetowej, pierwszej pacjentce, którą była Hiszpanka Bernardeta Gómez, wszczepiono do mózgu implant składający się z 96 elektrod.

Kobieta jest niewidoma od 16 lat. Po operacji wczepienia implantu nie wystąpiły żadne komplikacje, zaś naukowcy stwierdzili, że implant nie zaszkodził ani nie wpłynął negatywnie na funkcjonowanie mózgu.

DEON.PL POLECA

Niewidoma kobieta rozpoznawała kształty

Samo urządzenie umożliwiło niewidomej ponowne rozpoznanie różnych wzorów i liter. Pacjentka była nawet w stanie zagrać w prostą komputerową grę Pacman.

„Po odłączeniu od urządzenia wzrok kobiety znów całkowicie zaniknął” – czytamy w komunikacie.

- Od pewnego czasu współpracujemy z hiszpańskim uniwersytetem – informuje prof. Pieter Roelfsema, szef Holenderskiego Instytutu Mózgu.

Profesor wskazuje, że wcześniejsze badania, prowadzone ma małpach, przynosiły obiecujące rezultaty, jednak dopiero doświadczenie z Gómez można uznać za przełomowe. - Ta praca jest kamieniem milowym w rozwoju nowych technologii, które mogą kompletnie zrewolucjonizować leczenie ślepoty – twierdzi Roelfsema.

Zdaniem holenderskiego naukowca w ciągu dziesięciu lat możliwe będzie prowadzenie na rynek implantu, który przywróci wzrok osobom niewidomym.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ginny Kubitz Moyer

Doświadczaj Boga wszystkimi zmysłami

Słodki smak truskawek, czuły dziecięcy pocałunek, odgłos ruchliwej ulicy, zapach lawendy i palonego w ognisku drewna, blask ognia… To wszystko znaki Jego obecności.

Ginny Kubitz Moyer pokazuje, jak dźwięk, smak, obraz,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kobieta odzyskała wzrok po wszczepieniu implantu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.