Polscy okuliści będą przywracać wzrok niewidomym

Polscy okuliści będą przywracać wzrok niewidomym
(Fot. Redemptoris Missio Fundacja Pomocy Humanitarnej/Oczy Afryki)
misyjne.pl/ Redemptoris Missio Fundacja Pomocy Humanitarnej/dm

W ramach Akcji „Oczy Afryki” polscy okuliści wyruszą 29 maja do Tanzanii, gdzie będą przeprowadzać operacje zaćmy. Jest to trzecia taka akcja tego zespołu. Poprzednio polski zespół pracował w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie zoperowano 140 osób. Lekarze współpracujący z Fundacją „Redemptoris Missio”.

Zadania zoperowania niewidomych podjęli się wolontariusze Fundacji „Redemptoris Missio”: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. To poznańscy lekarze okuliści odznaczeni w 2019 r. za swoją działalność pomocową przez prezydenta Polski srebrnymi krzyżami zasługi.

Zaćma jest olbrzymim problemem w krajach afrykańskich i dotyczy osób głównie osób po 50. roku życia. Stanowi główną przyczynę upośledzenia wzroku. Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty, a ta do skrajnego ubóstwa. W Afryce niewidome osoby mogła liczyć tylko na własną rodzinę, ponieważ nie mają zapewnionej opieki emerytalnej.

Operacje będą się odbywać w prowadzonym przez siostry elżbietanki szpitalu misyjnym w Maganzo w Tanzanii. Już jesienią zeszłego roku Fundacja zakupiła warty 60 tys. zł mikroskop operacyjny, który lekarze zabiorą ze sobą do Afryki.

Wyprawa okulistów jest możliwa dzięki współpracy Fundacji „Redemptoris Missio” z Fundacją „Malak” z Krakowa.

misyjne.pl/ Redemptoris Missio Fundacja Pomocy Humanitarnej/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen
20,94 zł
29,90 zł

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Polscy okuliści będą przywracać wzrok niewidomym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.