Jako niewidomy został wyświęcony na kapłana. Ks. Tiago Varanda dzieli się swoją historią

Jako niewidomy został wyświęcony na kapłana. Ks. Tiago Varanda dzieli się swoją historią
(Fot. Youtube/Prelature of Opus Dei)
aciprensa.com/dm

Ks. Tiago Varanda jest pierwszym księdzem w Portugalii, który został wyświęcony na kapłana jako niewidomy. Jak sam mówi, niepełnosprawność nie ogranicza go w codziennej pracy duszpasterskiej, ale czyni go bardziej wrażliwym na słuchanie i zajmowanie się ludźmi. Ks. Varanda przyjął święcenia kapłańskie 14 lipca 2019 r. w krypcie Sanktuarium Sameiro w Bradze w Portugalii.

Tiago Varanda w wieku siedmiu lat stracił wzrok na jedno oko z powodu jaskry. W wieku szesnastu lat stracił  go całkowicie.

DEON.PL POLECA
- Miałem nadzieję, że nie stracę wzroku tak szybko - mówi. - To był czas dużego zniechęcenia, które jednak udało mi się przezwyciężyć dzięki wierze w Boga, pomocy rodziny i przyjaciół - dodaje. 

- Wtedy zacząłem zastanawiać się, co chciałem robić w życiu i zdałem sobie sprawę, że Bóg nie wymaga ode mnie bycia ojcem rodziny, ale chce, żebym został księdzem - kontynuuje.  

DEON.PL POLECA

- To było wyzwanie. Nie starczyło mi wtedy odwagi - dodaje ksiądz. 

Kiedy Tiago Varanda studiował na Uniwersytecie Viseu dzięki przyjacielowi poznał księdza, który został jego kierownikiem duchowym i pomógł mu rozeznać swoje powołanie..   

Tiago postanowił odpowiedzieć na Boże wezwanie. 

- Wtedy zdecydowałem się wstąpić do seminarium. Wiedziałem, że to dla mnie duże ryzyko, ale miałem jednocześnie bardzo silne pragnienie bycia księdzem - dodaje. 

Varanda został wyświęcony 14 lipca 2019 r. Następnego dnia odprawił swoją pierwszą Mszę św. w Kaplicy Objawień Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. 

- Fatima od zawsze była dla mnie miejscem wyjątkowym. I w tym ważnym momencie mojego życia chciałem przyjść, aby poświęcić także moją posługę kapłańską w ręce naszej Matki, bo wiem, że z Nią mogę łatwiej zjednoczyć się z Jezusem - powiedział ksiądz. 

Ks. Varanda dodaje, że bycie niewidomym, nie stanowi dla niego przeszkody.

- Rozwijam wrażliwość innych zmysłów, głównie słuchu - mówi. 

- Wiem, że wyzwania i trudności będą się nadal pojawiać, ale z łaską Bożą pokonam je - zapewnia i dodaje, że ​​„bycie niewidomym pomaga mu bardziej słuchać ludzi i ich rozumieć".

Obecnie ksiądz Tiago jest kapelanem domu opieki, w którym codziennie odprawia Mszę św. Jest również asystentem duchowym w archidiecezjalnym wydziale Formacji Dorosłych, w Duszpasterstwie Osób Niepełnosprawnych, a także asystentem duchowym harcerzy z Bragi. 

W poruszania się i wykonywaniu codziennej pracy towarzyszy mu jego wierna towarzyszka Ibiza, przeszkolony do pracy z osobami niewidomymi labrador retriever.

aciprensa.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Jako niewidomy został wyświęcony na kapłana. Ks. Tiago Varanda dzieli się swoją historią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.