Bp Piotrowski do niewidomych: jesteście bliżej Chrystusa

Bp Piotrowski do niewidomych: jesteście bliżej Chrystusa
(fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licence: CC-BY-SA-3.0)
KAI / kk

Jeśli nawet nasi bracia i siostry niewidomi i słabowidzący nie dostrzegają wzrokiem wszystkiego, co się wokół dzieje, to tym bardziej są bliżej Jezusa Chrystusa – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski podczas Mszy św. w intencji osób niewidomych. Dodał, że niewidzący i słabowidzący mają szczególny dar dostrzegania rzeczy istotnych.

Środowisko osób niewidomych i słabowidzących tradycyjnie już gromadzi się na wspólnej liturgii przed świętami Bożego Narodzenia. Msza św. w ich intencji była sprawowana przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w bazylice katedralnej.

– Od lat tutejsze Koło Polskiego Związku Niewidomych gromadzi swoich członków oraz sympatyków na tym przedświątecznym spotkaniu, aby w atmosferze kolęd, składanych sobie życzeń i łamaniu się opłatkiem przeżywać misterium Bożego Narodzenia – zauważył biskup.

Duchowny zauważył, że niewidzący i słabowidzący mają szczególny dar dostrzegania rzeczy istotnych, gdyż nie „zwodzi ich, to co jest pozorne, mało istotne równie w przygotowaniu świąt i samych świętach”. – Święta, jeśli są rozpoznane łaską wiary sprawią, że pierwszym cudem będzie obecność Jezusa w naszych sercach – mówił biskup kielecki.

Bp Piotrowski podkreślił także znaczenie wspólnoty, o czym mówił Ojciec Święty na spotkaniu z niewidomymi we Włoszech. Zachęcał do budowania wspólnoty w czasach, gdy „każdy chce niejako pracować w swoim własnym ogródku.”

Polski Związek Niewidomych – Okręg Świętokrzyski w Kielcach zrzesza osoby niewidome i słabowidzące w celu ich społecznej integracji, rehabilitacji, ochrony interesów zawodowych, ekonomicznych i społecznych, przeciwdziałania ich dyskryminacji.

Okręg Świętokrzyski PZN skupia osoby posiadające orzeczoną niepełnosprawność z tytułu wzroku w stopniu umiarkowanym bądź znacznym i stawia sobie za cel udzielanie osobom z dysfunkcją wzroku skutecznej pomocy poprzez podejmowanie wielu działań.

Podopieczni są uczeni przystosowania do nowej sytuacji, życia bez wzroku lub jego znacznego niedowidzenia, samodzielnego poruszania się za pomocą białej laski, pisania i czytania systemem Brajla, przygotowania do wykonywania podstawowych czynności dnia codziennego metodą bezwzrokową. PZN zapewnia także pomoc w pozyskaniu sprzętu rehabilitacyjnego, czy w znalezieniu zatrudnieniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Bp Piotrowski do niewidomych: jesteście bliżej Chrystusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.