Tomasz Rożek: na naszą materię oddziałuje "coś", czego nie potrafimy jeszcze zbadać

Tomasz Rożek: na naszą materię oddziałuje "coś", czego nie potrafimy jeszcze zbadać
fot. www.NaukaToLubie.pl
0:00
- 0:00

"W zasadzie nazywamy to ciemną energią i ciemną materią, ciemną czyli po prostu tego nie widzimy, nie wiemy jak to zobaczyć, nie wiemy czym to jest, nie wiemy czy jest zbudowana według takiego samego wzoru jak nasza materia, jak oddziałuje, jakie ma właściwości, nic o tym nie wiemy" - mówi Tomasz Rożek, fizyk i popularyzator nauki w podcaście Tomasza Terlikowskiego "Tak myślę".

Tomasz Rożek był gościem podcastu Tomasza Terlikowskiego. Jednym z tematów rozmowy była ciemna materia i ciemna energia, czyli niezbadane do tej pory formy materii i energii, które oddziałują na "zwykłą" materię i z których składa się większość Wszechświata.

Czym jest ciemna energia i ciemna materia?

"Jeśli mamy jakiś obraz tego, czym jest ciemna energia i ciemna materia, to możemy tylko powiedzieć o bardzo, bardzo niewielkiej części całości" - mówi Tomasz Rożek. 

W jaki jednak sposób wiemy, że ona w ogóle istnieje?

"To akurat możemy zmierzyć, że coś tam jest. To jest taka sama sytuacja jak w nocy stajesz na skraju lasu i słyszysz jakieś odgłosy i wiesz że coś tam jest, ale nie masz pojęcia, co to jest. Trochę podobnie jest z ciemną energią. Widzimy, że na tę "naszą materię" - mówiąc "ta nasza" mam na myśli materię zbudowaną z protonów, neutronów i jeszcze głębiej gdzieś tam z kwarków, że na nią coś oddziałuje, że ona zachowuje się tak, jak gdyby było coś jeszcze. Tego czegoś jest znacznie znacznie więcej niż tej naszej materii, więc o tym że coś jest wiemy, ale nie wiemy, co to jest, nie wiemy jak to wygląda, nie wiemy czym to jest" - tłumaczy fizyk.

Podcastu Tomasza Terlikowskiego "Tak myślę" słuchaj w aplikacji Spotify.

Całego 9. odcinka podcastu "Tak myślę" możesz wysłuchać na platformie Youtube.Wszystkie odcinki podcastu "Tak myślę" dostępne są w portalu DEON.pl.

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
31,43 zł
44,90 zł

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Tomasz Rożek: na naszą materię oddziałuje "coś", czego nie potrafimy jeszcze zbadać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.