Topniejący lodowiec. Szczyt obniża się w niepokojącym tempie
Naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego alarmują, że południowy wierzchołek Kebnekaise, najwyższego szczytu Szwecji, stracił 3,3 metra wysokości w ciągu zaledwie roku – to największy spadek od 30 lat. Dziś ma zaledwie 2089,9 metra n.p.m., co stawia pod znakiem zapytania przyszłość tego lodowego giganta w obliczu postępujących zmian klimatycznych.
Według profesor glacjologii Niny Kirchner przyczyną przyspieszenia tempa topnienia lodowca był rekordowo ciepły sierpień na północy kraju.
W tym roku średnia dla sierpnia odnotowana w stacji badawczej Tarfala przy Kebnekaise wyniosła 9,1 stopnia Celsjusza. Natomiast średnia dla tego samego miesiąca w ciągu ostatnich 10 lat to 6,5 stopnia C.
Drugi, północny wierzchołek Kebnekaise jest ze skały i dlatego ma stałą wysokość wynoszącą 2096,8 metra n.p.m. Od 2018 roku jest on wyższy od lodowego wierzchołka, który z roku na rok topnieje.
Położony w Górach Skandynawskich za kręgiem polarnym Kebnekaise jest największym dwuwierzchołkowym szczytem Szwecji oraz Laponii. Znajduje się około 90 km na zachód od Kiruny.
Źródło: PAP / jh
Skomentuj artykuł