Trojaczki trafiły do Księgi Guinnessa. Są uznane za najwcześniej urodzone i z najmniejszą masą ciała

Trojaczki trafiły do Księgi Guinnessa. Są uznane za najwcześniej urodzone i z najmniejszą masą ciała
Fot. Oleg_&_Elena_Tovkach / depositphotos.com
PAP / tk

Do Księgi Guinnessa trafiły urodzone w Bristolu trojaczki, które przyszły na świat po 22 tygodniach ciąży i razem ważyły zaledwie 1 284 gramy. Uznano je za najwcześniej urodzone i z najmniejszą masą ciała.

Dziewczynki Rub-Rose, Payton-Jane oraz Porsha-Mae Hopkins urodziły się dzięki cesarskiemu cięciu w walentynki 14. lutego 2021 r. Wymagały intensywnej opieki neonatologicznej - w szpitalu w Bristolu spędziły 216 dni. Ich rodzicami są 32-letnia Michaela White oraz 36-letni Jason Hopkins.

Wspominają oni w wypowiedzi dla BBC News, że najbardziej krytyczne były pierwsze 72 godziny po porodzie. Po wyjęciu z łona matki natychmiast, już po 10 sekundach, podłączono je aparatu tlenowego. Niestety, wszystkie trzy dziewczynki urodziły się z porażeniem mózgowym, powodującym u nich zaburzenia ruchu i koordynacji.

Stres powodem przedwczesnego porodu

Michaela White uważa, że powodem przedwczesnego porodu był silny stres, na jaki była ona narażona z powodu eksmisji z zajmowanego przez nich domu oraz przejście do mieszkania tymczasowego. Tym bardziej, że para miała już dwoje dzieci.

Pierwsza urodziła się Rub-Rose z masą ciała 467 gramów. Dwie godziny później przyszły na świat Payton-Jane (ważyła 402 gramy) oraz Porsha-Mae (415 gramów). U Rub-Rose porażenie mózgowe wystąpiło z mniejszym nasileniem, bardziej intensywne było u pozostałych dwóch dziewczynek.

Na początku marca 2023 r. do Księgi Guinnessa wpisano najwcześniejsze na świecie urodzone bliźniaki. To chłopiec i dziewczynka, którzy przyszły na świat w Kanadzie na początku 22. tygodnia ciąży.

Poród 18 tygodni wcześniej niż zazwyczaj

Poród odbył się w 126. dniu ciąży, o 18 tygodni wcześniej niż zwykle rodzą się dzieci (co na ogół zdarza się w 40. tygodniu ciąży). Narodziny miały dramatyczny przebieg. Bo wcześniaki z zasady są ratowane wtedy, gdy przychodzą na świat co najmniej w 22. tygodniu ciąży. A w tym przypadku wydawało się, że tak nie będzie.

Poród rozpoczął się w 21. tygodniu ciąży i do przekroczenia progu 22 tygodni brakowało zaledwie jednego dnia. Jak wspomina w rozmowie z BBC News Shakina Rajendram lekarze powiedzieli jej wtedy, że szanse na przeżycie dzieci są w zasadzie zerowe. Ale poród się przedłużał, upływał kolejny dzień i kiedy na świat przyszyli Adiah i Adrial Nadarajah, minął właśnie 22. tydzień ciąży.

Jedynie część ośrodków neonatologicznych ratuje dzieci urodzone w 22. tygodniu ciąży, inne podejmują się tego dopiero po 24-26 tygodniach ciąży. Shakina Rajendram miała szczęście, że trafiła do Mount Sinai Hospital w Toronto, z wyjątkowo dobrym oddziałem intensywnej terapii noworodkowej.

Bohaterska mama bliźniaków

Jednak nawet w tym szpitalu lekarze nie pozostawiali rodzicom żadnych wątpliwości: jeśli dzieci przyjdą na świat choćby kilka minut przed upływem pełnych 22. tygodni – nie będą ratowane. A wtedy nie miałyby żadnych szans przeżycia. Shakina Rajendram robiła zatem wszystko, żeby dotrwać do tych 22 tygodni ciąży. I dotrwała, mimo intensywnego krwawienia z narządów rodnych. Wody płodowe zaczęły odchodzić 15 minut po północy, gdy rozpoczął się już 22. tydzień ciąży. Dzieci urodziły się prawie dwie godziny później.

Najwcześniej urodzonym na świecie wcześniakiem jest chłopiec Curtis Means, który przyszedł na świat w 2021 r. w stanie Alabama w USA. Do rozwiązania doszło, gdy minęło zaledwie 21 tygodni i jeden dzień. Maluch ważył zaledwie 420 gramów. Jego matka Michelle Butler urodziła wtedy bliźniaki, ale drugie dziecko zmarło na drugi dzień po porodzie.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mary Haseltine

Kompendium katolickiego spojrzenia na dar rodzicielstwa

Autorka porusza kwestie przygotowania ciała, umysłu i duszy do macierzyństwa. Książka zawiera praktyczne wskazówki i porady nie tylko na czas samego porodu, ale także okres ciąży i opieki nad...

Skomentuj artykuł

Trojaczki trafiły do Księgi Guinnessa. Są uznane za najwcześniej urodzone i z najmniejszą masą ciała
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.