Trump kontra Harris. Kiedy poznamy wyniki wyborów prezydenckich 2024?

Trump kontra Harris. Kiedy poznamy wyniki wyborów prezydenckich 2024?
Donald Trump i Kamala Harris. Fot. PAP / EPA / CJ GUNTHER / DAVID MUSE
Deon24.com / jh

Choć Dzień Wyborów wyznacza moment głosowania, rzeczywisty werdykt tegorocznych wyborów prezydenckich w USA może nadejść dopiero po kilku dniach. W tle zmian proceduralnych i potencjalnych sporów prawnych czas oczekiwania na wyniki może znacząco się wydłużyć, budując napięcie i niepewność w kluczowych stanach.

Co wydłuża proces liczenia głosów?

Przeciągnięcie ostatecznego liczenia głosów wynika przede wszystkim z różnorodnych procedur w stanach kluczowych. Pensylwania i Wisconsin, dwa z tzw. „stanów wahających się”, nie przetwarzają głosów korespondencyjnych przed dniem wyborów, co przesuwa rozpoczęcie liczenia na wtorkowy wieczór. Taki proces może zająć kilka dni, podczas gdy w innych stanach liczenie rozpoczyna się znacznie wcześniej, ułatwiając szybsze ogłoszenie wyników.

Historia opóźnionych werdyktów

Oczekiwanie na wyniki nie jest nowością. Przykłady sięgają lat 60., kiedy Kennedy i Nixon poznali swój wynik dopiero dzień po głosowaniu. W 2020 roku Joe Biden został ogłoszony zwycięzcą dopiero po czterech dniach, a sprawa Gore’a i Busha w 2000 roku zakończyła się dopiero po przeliczeniu głosów na Florydzie.

Spory prawne mogą wpłynąć na wynik

Eksperci przewidują, że liczba pozwów w sprawach związanych z wyborami może być nawet dwukrotnie wyższa niż w 2020 roku. Już złożono ponad 100 wniosków, co może oznaczać dłuższe oczekiwanie na oficjalne wyniki i dodatkowe przeszkody proceduralne.

DEON.PL POLECA

Szybsze ogłoszenie możliwe?

Istnieje szansa, że wyniki w kluczowych stanach, takich jak Wisconsin lub Michigan, mogą szybciej wskazać na przewagę jednego z kandydatów. Zwycięstwo w jednym z tych stanów mogłoby potencjalnie zakończyć wyścig już w noc wyborczą. Jednak jeśli wyniki będą wyrównane, możemy spodziewać się kilkudniowego oczekiwania na oficjalny wynik.

A jeśli dojdzie do remisu?

W przypadku remisu w Kolegium Elektorów (269 do 269) decyzja przejdzie do Kongresu. W tym scenariuszu Izba Reprezentantów wybrałaby prezydenta, a Senat zdecydowałby o wiceprezydencie -sytuacja mało prawdopodobna, ale wciąż możliwa w warunkach intensywnej rywalizacji.

Źródło: Deon24.com / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agnieszka Wojciechowska

„Cześć, jestem Agnieszka, jeżdżę w podziale bojowym Państwowej Straży Pożarnej od dziewiętnastu lat i… uwielbiam to robić!”. Pewnie tak mogłabym się przedstawić na spotkaniu osób uzależnionych od adrenaliny. Dyżur, alarm, zrywka – wyskok dopaminy. W...

Skomentuj artykuł

Trump kontra Harris. Kiedy poznamy wyniki wyborów prezydenckich 2024?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.