UE: firmy mają problem z finansowaniem

UE: firmy mają problem z finansowaniem
(fot. alibaba0 / Foter.com / CC BY-ND)
PAP / mh

Jednej trzeciej przebadanych przez KE małych i średnich firm nie udało się uzyskać zakładanego na rok 2013 finansowania, a 15 proc. ankietowanych postrzega dostęp do źródeł finansowania jako znaczny problem - wynika z opublikowanego w piątek unijnego raportu.

Według opublikowanych przez Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny wyników badania pt. "Access to Finance" ("Dostęp do źródeł finansowania"), kłopoty najmocniej dotykają nowo powstałe i małe firmy.
Firmy mniejsze i z małym stażem częściej bowiem otrzymywały jedynie część finansowania, o które wnioskowały, lub spotykały się z decyzją odmowną. Najwyższy odsetek takich decyzji zanotowano wśród mikroprzedsiębiorstw zatrudniających poniżej 10 osób (18 proc.) oraz wśród małych i średnich firm, które działały krócej niż 2 lata (28 proc.). Dla porównania - z wniosków składanych przez duże korporacje (zatrudniające minimum 250 osób) odrzuconych zostało jedynie 3 proc.
Poważnym problemem małych i średnich firm jest odrzucanie przez banki próśb o pożyczkę. Odrzuconych zostało 13 proc. ich wniosków kredytowych, a 16 proc. spółek otrzymało kwotę mniejszą od wnioskowanej. Co więcej, 2 proc. odrzuciło ofertę pożyczki przedstawioną przez bank z uwagi na niemożliwe do zaakceptowania warunki, natomiast 7 proc. małych i średnich firm nie zwróciło się nawet do banku o pożyczkę, z góry spodziewając się decyzji odmownej. Odnosi się to zwłaszcza do firm funkcjonujących na rynku od niedawna - 11 proc. z tych, które prowadzą działalność od 2 do 5 lat nie złożyło wniosku o pożyczkę, obawiając się, że zostanie on odrzucony - czytamy w raporcie.
Najczęściej wymienianym przez badane spółki problemem w uzyskaniu od banku finansowania jest niewystarczające zabezpieczenie kredytowe lub inne wymogi banków, jak m.in. gwarancje. Na drugim miejscu znajduje się zbyt wysokie oprocentowanie pożyczek.
Najbardziej palącym problemem dla 40 proc. małych i średnich firm na Cyprze, 32 proc. w Grecji, 23 proc. w Hiszpanii i Chorwacji, 22 proc. w Słowenii, 20 proc. w Irlandii, we Włoszech i w Holandii, 9 proc. w Polsce, 8 proc. w Niemczech, a także 7 proc. w Austrii, okazał się być dostęp do źródeł finansowania. Najwyższy odsetek odrzuconych wniosków kredytowych zanotowano w Grecji i w Holandii (31 proc.), a następnie na Litwie (24 proc.), natomiast Irlandia (16 proc.), Grecja i Cypr (15 proc.) to kraje z najwyższą liczbą spółek, które tak bardzo obawiały się decyzji odmownej, że nawet nie wnioskowały o udzielenie pożyczki.
W związku z trudną sytuacją małych i średnich firm KE zapewnia, że zaplanowała szereg działań wspierających.
"Uruchamiamy program COSME (Competitiveness of Enterprises and SMEs) - aby skoncentrować się na ułatwieniu małym i średnim firmom dostępu do źródeł finansowania. COSME oferować będzie linię gwarancyjną dla pożyczek zaciąganych przez małe i średnie firmy do wysokości 150 tys. euro, a nawet więcej. Oczekujemy, że od chwili obecnej do roku 2020 pożyczki zabezpieczane z programu COSME otrzyma około 344 tys. unijnych firm" - zapowiedział komisarz Antonio Tajani, odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość.
Działając na przestrzeni lat 2014-2020, program COSME będzie pierwszym jak dotąd programem KE poświęconym wyłącznie wsparciu dla małych i średnich firm. Program udostępni linię gwarancyjną dla pożyczek zaciąganych przez MŚP. Dostępne w ramach COSME instrumenty kapitałowe będą stymulować dopływ kapitału typu venture capital, ze szczególnym uwzględnieniem fazy rozwoju i rozszerzania działalności przez małe i średnie firmy. Promowane będzie także finansowanie w formie instrumentów kapitałowych, będące szczególnie istotne dla szybko rozwijających się nowopowstałych przedsiębiorstw.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE: firmy mają problem z finansowaniem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.