Gdzie na świecie najlepiej prowadzi się firmę

Gdzie na świecie najlepiej prowadzi się firmę
(fot. Patrycja Malinowska / DEON.pl)
PAP / drr

Dzięki dalszemu ułatwieniu zakładania firm i zmianom w prawie budowlanym Polska awansowała w tym roku o 10 miejsc w rankingu Banku Światowego państw przyjaznych biznesowi. O awanse w kolejnych latach będzie coraz trudniej - ocenia premier Donald Tusk.

W rankingu "Doing Business 2014" Polska znalazła się na 45. miejscu wśród 189 ujętych w nim państw, podczas gdy w ubiegłorocznym zestawieniu warunków do prowadzenia biznesu zajmowała miejsce 55. Jak podkreślił Bank Światowy, w ciągu ostatniego roku polskie regulacje stały się bardziej przyjazne biznesowi dzięki uproszczeniu procesu zakładania firm i uzyskiwania pozwoleń budowlanych.

Wyeliminowano wymóg rejestrowania nowo założonych firm w Państwowej Inspekcji Pracy i Sanepidzie, natomiast kwestię uzyskiwania pozwoleń budowlanych uproszczono przez zniesienie obowiązku uzyskiwania opisu warunków geotechnicznych terenu planowanej budowy - wskazał BŚ w raporcie.

Podczas prezentacji najważniejszych punktów raportu w kancelarii premiera starszy ekonomista Banku Światowego Marcin Piątkowski podkreślał, że dzięki wymienionym działaniom liczba koniecznych do założenia firmy zezwoleń spadła z czterech do dwóch, a w kwestii pozwoleń budowlanych liczba koniecznych procedur spadła z 19 do 18. Zaznaczył, że wyeliminowana procedura była bardzo kosztowna, rzędu 10 tys. zł.

DEON.PL POLECA


Piątkowski podkreślał, że Polska nadal jest poniżej średniej unijnej jeśli chodzi o ocenę kwestii dotyczących założenia firmy, pozwoleń budowlanych, dostępu do energii elektrycznej, rozliczania podatków, handlu międzynarodowego oraz egzekwowania kontraktów. Wyprzedza jednak sąsiadów - Czechy, Słowację i Węgry, a w ogólnym rankingu znajduje się tuż poniżej średniej dla UE.

Wynik Polski jest "wyśmienity" i jest efektem ciężkiej pracy, determinacji i cierpliwości - mówił Xavier Devictor z BŚ. Podkreślał, że Polska jest krajem, który w rankingu "Doing Business" osiągnął największe postępy w ciągu ostatnich ośmiu lat, jednak nadal musi nadrabiać zaległości, m.in. w budowie infrastruktury. Devictor przypomniał, że w ubiegłym roku Polska okazała się krajem, który zanotował największy postęp w reformach w ujęciu globalnym.

Poprawa klimatu dla biznesu to nie sprint, ale maraton - zauważył Devictor. "Widzimy rosnąca liczbę krajów, które chcą się od Polski uczyć" - podkreślił również.

Komentując wyniki Tusk zaznaczył, że co prawda Polska awansuje od ośmiu lat, ale te awanse są coraz trudniejsze. Przypomniał, że wśród krajów UE zaczynaliśmy od bardzo niskiego poziomu, a obecnie Polska jest "praktycznie na poziomie średniej UE, co pokazuje, jak duży wysiłek wykonała".

Szef rządu zapowiedział kolejne zmiany "tam, gdzie mamy największe rezerwy, by uzyskać efekty". Jak mówił, "jesteśmy w przededniu" poważnej zmiany w prawie budowlanym. Ocenił też, że niepokojącym sygnałem jest niska ocena dostępu do energii elektrycznej. "Będziemy w najbliższych dniach oczekiwali od regulatorów i ministerstwa gospodarki bardzo szybkich działań, by to poprawić" - stwierdził Tusk.

Również szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki mówił podczas prezentacji w KPRM, że jest zaskoczony słabą pozycją w kwestii dostępu do energii elektrycznej. Jego zdaniem, przyczyny tego stanu wydają się pozaprawne i w związku z tym dość łatwe do poprawienia.

Bielecki ocenił też, że w ciągu najbliższego roku da się poprawić warunki funkcjonowania biznesu w obszarach, które przez lata były istotnymi barierami. Jak wyjaśnił, chodzi o szeroko rozumiane prawo budowlane oraz postępowania przed sądami gospodarczymi, a szczególnie o procesy upadłościowe.

Wynik rankingu mobilizuje do dalszych działań na rzecz ułatwiania warunków prowadzenia działalności gospodarczej - skomentował wicepremier Janusz Piechociński. Jak zaznaczył, działania ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej, prowadzone przez MG w ścisłej współpracy z przedsiębiorcami, z roku na rok przyczyniają się do poprawy warunków funkcjonowania przedsiębiorstw.

Piechociński dodał, że resort przygotowuje m.in. przegląd ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i prowadzi analizę efektywności systemu zamówień publicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gdzie na świecie najlepiej prowadzi się firmę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.