W Danii i Szwecji kolejne przypadki brytyjskiej mutacji koronawirusa

(fot. Prasesh Shiwakoti (Lomash) / Unsplash)
PAP / kk

Służby sanitarne Danii i Szwecji poinformowały w sobotę o potwierdzeniu w tych krajach kolejnych przypadków bardziej zaraźliwej brytyjskiej mutacji koronawirusa.

Z raportu duńskiej państwowej agencji kontroli chorób zakaźnych Statens Serum Institut wynika, że w Danii odnotowano do tej pory 86 przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa, przede wszystkim w Północnej Jutlandii. Jak oszacowano, rzeczywista liczba może być dziewięciokrotnie wyższa i wynosić 774.

DEON.PL POLECA

"Rozprzestrzenianie się bardziej zaraźliwej odmiany koronawirusa może doprowadzić do gwałtowniejszej epidemii, co oznacza, że należy utrzymać środki zapobiegawcze lub utrzymać je dłużej, aby mieć sytuację pod kontrolą" - oświadczyła Tyra Grove Krause ze Statens Serum Institut.

Według naukowców brytyjska mutacja koronawirusa jest od 50 do 74 proc. bardziej zaraźliwa. W Danii ten wariant koronawirusa wykryto u 0,8 proc. pozytywnych próbek z okresu od połowy listopada do końca grudnia 2020 roku. Do tej pory przebadano jedynie 11 proc. z nich.

Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego poinformował w sobotę, że liczba potwierdzonych przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Szwecji wzrosła o sześć i łącznie jest ich 11. Wszystkie zostały wykryte u podróżnych z Wielkiej Brytanii.

W Szwecji po raz pierwszy zarejestrowano także przypadek południowoafrykańskiej wersji koronawirusa (501.V2) u osoby, która przyjechała z RPA.

Według głównego epidemiologa Szwecji Andersa Tegnella w Europie po okresie świątecznym można spodziewać się wzrostu liczby przypadków koronawirusa. "Niestety kraje, w których krzywa zakażeń zaczynała opadać ponownie odnotowują wzrosty" - stwierdził Tegnell.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Danii i Szwecji kolejne przypadki brytyjskiej mutacji koronawirusa
Komentarze (1)
KN
Krzysiek Niepiekło
2 stycznia 2021, 20:02
No, będzie bardzo wygodne wytłumaczenie, dlaczego szczepionka jest mało skuteczna.