1 mln zł - polska pomoc dla Libii?

(fot. EPA/MOHAMED MESSARA)
PAP / wm

Premier Donald Tusk zaprezentuje w czwartek w Paryżu na konferencji pod hasłem "Przyjaciele Libii" polski plan humanitarny dla tego kraju wart 1 mln zł; w najbliższych tygodniach wysłana zostanie do tego kraju nasza misja medyczna - dowiedziała się PAP ze źródeł rządowych.

Do stolicy Francji przyjadą szefowie państw i rządów ponad 60 krajów, by omówić polityczne i gospodarcze wsparcie dla Libii po obaleniu reżimu Muammara Kadafiego.

Poza wsparciem finansowym nasz kraj przedstawi też program współpracy gospodarczej przy odbudowie Libii. Rozmówca PAP podkreślił, że chodzi o powrót do realizacji projektów sprzed wojny, jak i o nowe przedsięwzięcia.

Nie wiadomo jeszcze gdzie dokładnie uda się kilkunastoosobowa misja medyczna - zależeć to będzie od potrzeb na miejscu. Polska zaprosiła też Libijczyków do obserwowania procesu wyborczego w naszym kraju.

Gospodarzami paryskiej konferencji będą: francuski prezydent Nicolas Sarkozy oraz brytyjski premier David Cameron. Podczas spotkania ma być ogłoszone zakończenie wojny domowej w Libii.

Na konferencji pojawią się przedstawiciele krajów takich jak Rosja, Chiny i Niemcy, które nie brały udziału w libijskiej interwencji.

We wtorek w Brukseli premier Donald Tusk mówił, że ogłoszenie zakończenia wojny libijskiej 1 września będzie dobrym wstępem, by potwierdzić także gotowość Polski "do różnych wymiarów pomocy humanitarnej" udzielonej Libii.

Szef polskiego rządu mówił też o działaniach demokratyzacyjnych i prawach człowieka. "Polskie doświadczenia będą tu bardzo przydatne" - oświadczył.

Według szacunków Komisji Europejskiej w obozach dla uchodźców rozmieszczonych w sąsiadujących z Libią Tunezji i Egipcie przebywa obecnie około 90 tys. Libijczyków. Oficjalne dane ONZ mówią o 41,3 tys.

Według danych NATO, od marca na terytorium Libii zorganizowano 826 konwojów humanitarnych. Dotychczasowa pomoc krajów UE oraz KE wyniosła 150,7 mln euro. Najwięcej na pomoc przeznaczyły Szwecja i Wielka Brytania - odpowiednio 15,8 mln i 13,6 mln euro. KE wydała 70 mln euro, głównie na ewakuację osób z Libii oraz na pomoc dla uchodźców. Oprócz pieniędzy wiele krajów, w tym Szwecja, W. Brytania i Węgry, przeznaczyły także na rzecz pomocy humanitarnej w Libii samoloty, namioty, środki sanitarne oraz ekspertów. Według danych KE, polska pomoc wyniosła 277 tys. euro.

Od początku trwania operacji "Zjednoczony Obrońca", którą NATO prowadzi w Libii od marca, natowskie samoloty wykonały ponad 8 tys. nalotów, niszcząc 5 tys. celów. Trypolis został zdobyty przez rebeliantów, ale broniący się tam pułkownik Kadafi zbiegł i nie wiadomo, gdzie przebywa. Mandat operacji NATO kończy się 27 września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

1 mln zł - polska pomoc dla Libii?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.