33 osoby otrzymało państwowe odznaczenia

(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP/ ad

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju wolnych mediów w Polsce prezydent Bronisław Komorowski uhonorował 33 osoby państwowymi odznaczeniami. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim z okazji 20-lecia ustawy o radiofonii i telewizji.

Prezydent podziękował odznaczonym za działalność na rzecz rozwoju polskich, wolnych i demokratycznych mediów. Jak dodał, funkcjonująca od 20 lat w Polsce ustawa o radiofonii i telewizji "zaowocowała zupełnie nowym medialnym ładem w Polsce".

"Musimy mieć jednak świadomość, że mówimy nie tylko o zasługach, nie tylko o minionych problemach i o sprawach, które udało się przezwyciężyć (...). To wcale nie oznacza, że ten ład medialny jest wystarczająco umocniony, wystarczająco bezpieczny, że jest doskonały (...). Wręcz odwrotnie" - zwrócił uwagę prezydent.

Komorowski wyraził pogląd, że z okazji dwudziestolecia funkcjonowania ustawy o radiofonii i telewizji warto dzisiaj wskazać mankamenty i słabości tej ustawy. W opinii prezydenta, związane są one m.in. z upływem czasu i zmieniającą się wokół rzeczywistością, w tym - technologią.

Prezydent zaprosił też na przyszłoroczne odsłonięcie pomnika Wolnego Słowa, który ma stanąć na ul. Mysiej w Warszawie. Jak mówił, ma on symbolicznie wskazywać, że "wygraliśmy batalię o wolność słowa w Polsce".

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. "Cieszę się, że miałem przyjemność odebrać dziś to wysokie odznaczenie (dla Polskiego Radia - PAP) za całe lata działalności już w wolnej Polsce po 1989 roku - działalności, która tak wysoko została oceniona przez prezydenta" - mówił dziennikarzom Siezieniewski.

Siezieniewski zgodził się z prezydentem, że ustawa o radiofonii i telewizji wymaga pewnych zmian. "Dzisiaj mamy więcej możliwości niż mieliśmy kiedyś; możemy docierać przy pomocy niemal każdego urządzenia elektronicznego (...) do słuchaczy w dowolnym miejscu naszego kraju. Te zmiany na pewno będą wymagały odzwierciedlenia w dokumentach, które regulują nasza działalność. Jest wiele spraw, które od lat nie są rozwiązane - rzecz chyba najbardziej dla nas istotna to zmiana ustawy w zakresie finansowania mediów publicznych. Ta sprawa jest gorąco dyskutowana i wszystko wskazuje na to, że niedługo powinna znaleźć swoje, szczęśliwe dla mediów, rozwiązanie" - uznał Siezieniewski.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył Macieja Strzembosza i Jacka Wekslera.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Mirosława Borka, Tomasza Kurzewskiego, Michała Kwiecińskiego, Tadeusza Lampkę, Dominique'a Lesage'a oraz Michała Merczyńskiego.

Prezydent wręczył również złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie www.prezydent.pl.

29 grudnia 1992 roku Sejm uchwalił ustawę o radiofonii i telewizji, która weszła w życie 1 marca 1993 roku. Ustawa powoływała do życia Krajowa Radę Radiofonii i Telewizji jako organ państwowy kompetentny w sprawach radiofonii i telewizji. Wcześniej przygotowano projekt zmiany przepisów konstytucyjnych, wpisujący KRRiT do ustawy zasadniczej.

KRRiT rozpoczęła działalność 28 kwietnia 1993 roku. Do grudnia 2005 roku składała się z dziewięciu członków, reprezentujących różne środowiska społeczne i polityczne. Czterech z nich powoływał Sejm, dwóch Senat, a trzech - prezydent. Kadencja każdego z członków KRRiT trwała sześć lat. Co dwa lata odnawiany był składu KRRiT w 1/3. Od 2005 r. KRRiT składa się z pięciu członków (dwóch wyznacza prezydent, dwóch wybiera Sejm RP i jednego Senat RP), wybieranych na kadencję 6-letnią. Przewodniczącego wybiera ze swojego grona Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

33 osoby otrzymało państwowe odznaczenia
Komentarze (5)
X
x
18 czerwca 2013, 12:51
Kiszczak gwiazdą TVN24. Szokujące słowa - obraża ofiary stanu wojennego W jednym z programów telewizyjnych Kiszczak odnosząc się do zamordowanych górników i Grzegorza Przemyka stwierdził, że każdego dnia w wypadkach samochodowych też giną ludzie. Choć sąd orzekł, że Czesław Kiszczak nie może być sądzony za zbrodnie PRL, ponieważ nie pozwala na to jego stan zdrowia, byłemu szefowi komunistycznego MSW nie przeszkadza to w udzielaniu się w mediach. [url]http://niezalezna.pl/42513-kiszczak-gwiazda-tvn24-szokujace-slowa-obraza-ofiary-stanu-wojennego[/url] Skąd my to znamy ! Pamiętacie tą POlszewicką narrację zaraz po tragedii smoleńskiej ? To jest stan naszego państwa: bandyci w mediach, a uczciwi ludzie są ciągani po sądach, wsadzani do więzień, aresztów, niszczeni mediami głównego ścieku i pieniężnymi wyrokami sądów.
Z!
zapamiętamy !
17 czerwca 2013, 23:44
SAMI SWOI ! Gwiazda komunistycznych mediów oraz ci, którzy wykluczyli TV Trwam z multipleksu. "Wygraliśmy batalię o wolne słowo w Polsce" Ten żałosny burak nie ma wstydu.Tak jak nagradzał za Smoleńsk Janickiego, tak teraz głaska swoje lokajstwo. I pewnie ukoronowaniem jego zarządu nad Polską będzie przyznanie "Virtuti Militari" Putinowi. Skąd my to znamy...
A
and
17 czerwca 2013, 22:16
niestety w tej chwili nie ma wolności. Casus Radia Maryja i TV Trwam., gdzie inne tzw "wolne media"nawet nie piszą że istnieje RM czy też TV Trwam. Nie podają  ich programu.A o problemie wjścia na multipleks nawet się nie zająkną. To wolne media powinny się wspierać. Wolność nigdy nie jest  dana raz na zawsze Kto to powiedział ???
P
paweł
17 czerwca 2013, 21:15
Jestem raczej tolerancyjny odnośnie do literówek, ale nie w tytule. 33 osoby otrzymały...
P
Pretorianin
17 czerwca 2013, 20:02
No i podajecie taką informację bez komentarza, za prorządową agencją PAP. Tymczasem w Polsce mamy poważny problem z wolnością mediów. Te nagrody powinna dostać dawna redakcja "Uważam Rze" (obecnie "Do Rzeczy"), twórcy TV Republika, a nawet TV Trwam, która bezskutecznie próbuje uzyskać miejsce na multiPOpleksie. A tu żenada i Wy tylko powtarzacie.