70. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Zobacz galerię
Prezydent Lech Kaczyński podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte
drr / PAP

20 szefów rządów, kombatanci oraz tysiące Polaków uczciło 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Międzynarodową część obchodów rozpoczął prezydent Lech Kaczyński.

Polski prezydent zwrócił uwagę, że mimo iż od zakończenia wojny minęły dwa pokolenia, to tragiczne wydarzenia sprzed lat nadal wymagają refleksji. Jego zdaniem, sukces Europy należy budować opierając się na prawdzie, która "często bywa bolesna, ale którą muszą ujawnić zarówno zwycięzcy, jak i pokonani".

Odnosząc się do zbrodni na polskich oficerach w Katyniu, ocenił, że "miała być to zemsta za rok 1920, za to, że Polska zdołała wtedy odeprzeć agresję". "Katyń wymaga chwili refleksji. Wymaga jej nie ze względu na fakty, które w znacznym stopniu są dzisiaj znane, ale ze względu na przyczyny. Dlaczego na kilkadziesiąt tysięcy oficerów polskiej policji, polskiej armii, Korpusu Ochrony Pogranicza wydano taki wyrok?" - pytał prezydent.

"Chcemy pamiętać o tych faktach, nie żeby historii używać przeciwko komuś, tylko żeby historia stała się fundamentem pokoju, aby prawda o tych zdarzeniach stała się fundamentem pokoju" - powiedział na Westerplatte premier Donald Tusk.

Kanclerz Niemiec Angela podkreśliła, że Polska była krajem, który pod niemiecką okupacją cierpiał najdłużej. Pochylam głowę przed ofiarami II wojny światowej, naszym zadaniem jest przyjęcie odpowiedzialności za to co się stało - mówiła.

Putin powiedział, że uczestnicy wtorkowych obchodów zebrali się w miejscu, gdzie padły pierwsze strzały najbardziej krwawej wojny w historii, by oddać hołd dziesiątkom milionów jej ofiar. Podkreślił, że zwycięstwo w walce z nazizmem zostało osiągnięte za ogromną cenę i wszystkie narody mają moralny obowiązek oddania hołdu ofiarom.

Putin przyznał, że przed wybuchem wojny popełnione zostały błędy. "Państwowa Duma Federacji Rosyjskiej potępiła pakt Ribbentrop-Mołotow. Mamy prawo oczekiwać, że w innych państwach również zostaną potępione akty zawarte z reżimem nazistowskim i że zostanie to uczynione nie tylko na poziomie oświadczeń politycznych liderów, ale także zostaną podjęte decyzje polityczne" - wskazał. Wyraził nadzieję, że relacje między Rosją a Polską będą uwalniane od problemów przeszłości i że będzie można budować nowe relacje, opierając się na współpracy.

W czasie prawie dwugodzinnych obchodów głos zabrali także szefowie rządów Ukrainy - Julia Tymoszenko, Francji - Francois Fillon i Fredrik Reinfeldt - premier Szwecji, która przewodniczy w tym półroczu UE.

Europejscy przywódcy zebrani we wtorek na Westerplatte w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej podkreślali potrzebę refleksji nad tragicznymi wydarzeniami sprzed lat oraz pielęgnowania pamięci i prawdy, mimo że często jest ona bolesna i mimo popełnionych w przeszłości błędów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

70. rocznica wybuchu II Wojny Światowej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.