736 przypadków zakażenia A/H1N1 w Polsce

PAP / ad

W 13 krajach UE, w tym w Polsce, obserwuje się wzrost zachorowań na grypę, zaś w pięciu krajach wspólnoty liczba zachorowań spada - poinformował w środę wiceminister zdrowia Adam Fronczak po posiedzeniu Komitetu Pandemicznego. Do tej pory w Polsce potwierdzono 736 przypadków zakażenia A/H1N1, 15 osób zmarło.

W kilku krajach, takich jak Irlandia, Islandia, Wielka Brytania, Belgia osiągnięty został szczyt zachorowań i "prawdopodobnie będzie obserwowany dalej spadek" - mówił Fronczak na konferencji prasowej w Warszawie. W trzecim tygodniu listopada w Polsce odnotowano ponad 97 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Wiceminister zapewnił, że nasz kraj jest dobrze przygotowany do leczenia chorych wymagających hospitalizacji, posiada zapas leków antywirusowych.

Jak poinformowała Lidia Brydak z Instytutu Zdrowia Publicznego, do chwili obecnej potwierdzono w Polsce 736 przypadków zakażenia wirusem A/H1N1 spośród ponad 2100 przebadanych próbek. "W większości przypadków ludzie przechodzą ją w sposób bardzo łagodny, jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia 80 proc. przypadków ma łagodny przebieg" - powiedziała Brydak.

Jak dodała, według danych Światowej Organizacji Zdrowia z powodu grypy sezonowej na świecie corocznie choruje od 330 mln do ponad 1,5 mld osób, a umiera od 0,5 mln do 1 mln osób. "Obecnie sytuacja w świecie jest taka - ponad 500 tys. zachorowań oraz 6770 zgonów" - powiedziała Brydak.

DEON.PL POLECA

Wiceminister zdrowia przyznał, że choć "był przejściowy niedobór" szczepionki na grypę sezonową, to w tej chwili w blisko 55 proc. aptek na terenie Polski szczepionka ta jest w ciągłej sprzedaży. "Zostały uruchomione pewne procedury interwencyjnego sprowadzenia przez firmy szczepionki na rynek polski. To skutkuje tym, że ta szczepionka jest w ciągłej sprzedaży w większości aptek w tej chwili, a dalsze partie są sprowadzane" - powiedział Fronczak.

Poinformował, że w dalszym ciągu trwają negocjacje w sprawie zakupu szczepionek na A/H1N1. "Najważniejszą rzeczą dla nas jest bezpieczeństwo polskich pacjentów. Negocjacje są prowadzone ze wszystkimi potencjalnymi partnerami. () Dążymy do takiej sytuacji, aby zarekomendować produkt, który będzie całkowicie bezpieczny" - powiedział Fronczak.

Główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła powiedział, że utrzymująca się kilkustopniowa temperatura powietrza sprzyja "utrzymywaniu wirusa grypy w środowisku". Jak dodał, należy wietrzyć pomieszczenia. "W pomieszczeniach, gdzie przebywa duża liczba osób - w szkołach, internatach, akademikach - zalecamy wietrzenie przynajmniej trzy razy dziennie" - powiedział Wojtyła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

736 przypadków zakażenia A/H1N1 w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.