Będzie spotkanie z Parlamentarną Grupą Kobiet

Premier Donald Tusk podczas spotkania z Radą Programową Kongresu Kobiet poświęconego kwestii podniesienia wieku emerytalnego (fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / dr

Podniesienie wieku emerytalnego kobiet o 2 a nie o 7 lat, powiązanie emerytury nie z wiekiem, a ze stażem pracy, ograniczenie istniejących przywilejów emerytalnych - m.in. z takimi postulatami na poniedziałkowe spotkanie z premierem udają się posłanki z Parlamentarnej Grupy Kobiet.

Rozmowa ma dotyczyć zapowiadanego przez rząd podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat. W piątek w tej samej sprawie Donald Tusk spotkał się z przedstawicielkami Rady Programowej Kongresu Kobiet. Szef rządu zapewniał, że przed przesłaniem projektu do uzgodnień międzyresortowych będą prowadzone konsultacje ze środowiskiem kobiet.

Wiceszefowa Grupy Genowefa Tokarska (PSL) przyznała, że nie wyobraża sobie podniesienia wieku emerytalnego kobiet aż o 7 lat. - Dla mnie najprostszą sprawą byłoby, żeby - jeśli nie chcemy różnicować na matki i kobiety w ogóle - przyjąć schemat dwa lata wyżej dla mężczyzn, dwa dla kobiet. Ale nie siedem, ten skok jest dla kobiet nie do przyjęcia, nawet jeśli jest rozłożony w czasie. Już teraz kobiety pracują na dwa etaty - jeden to praca w domu - podkreśliła posłanka Stronnictwa.

Tokarska opowiedziała się za ograniczeniem już istniejących przywilejów emerytalnych. - Jest nieporozumieniem, żeby ktoś odchodził na emeryturę po 15 latach pracy. Wie wyobrażam sobie dalszego dzielenia społeczeństwa na lepszych i gorszych - zaznaczyła.

Posłanka PSL podkreśla, że nie we wszystkich zawodach można efektywnie pracować aż do 67. roku życia. - Moja córka, która jest stomatologiem, pyta mnie: Mamo, czy zdecydujesz się przyjść do mnie i usiąść na fotelu dentystycznym, jak będę miała 67 lat?. Przecież to i wzrok nie ten, i drżenie rąk. A kto chciałby jechać autobusem kierowanym przez 67-letniego kierowcę? - dodaje Tokarska.

Podkreśla też, że zaledwie około 10 proc. Polaków popiera obecne zapowiedzi premiera dotyczące reformy emerytalnej. - Nie możemy robić czegoś takiego wbrew wszystkim - zaznaczyła Tokarska.

Anna Grodzka z Ruchu Palikota przekonuje, że podwyższeniu wieku emerytalnego muszą towarzyszyć programy, które stworzą miejsca pracy czy wsparcie dla małych przedsiębiorstw. - Nie chodzi o to, że kobiety nie mają ochoty do pracy, tylko że nie mają pracy. To tu musi się poprawić sytuacja. Trzeba zacząć prowadzić politykę społeczną - rząd w ogóle tego nie robi. A podniesienie wieku emerytalnego nie może się odbyć bez działań osłonowych - powiedziała Grodzka.

Szef klubu PO Rafał Grupiński powiedział w sobotę w radiowej Trójce, że ustawa podnosząca wiek emerytalny powinna być "prosta i czytelna". Dodał, że trwa dyskusja na temat zmian, jakie powinny zostać dokonane w polityce prorodzinnej. - Myśmy zapowiadali w expose, że chcemy zwiększyć pomoc dla rodzin posiadających trojkę lub więcej dzieci - to jest jedno z koniecznych przesunięć akcentów w polityce społecznej ze względu na kryzys demograficzny - przypomniał.

Pytany, czy jest pewien, że z rządu wyjdzie projekt zawierający jedynie podwyższenie wieku emerytalnego, Grupiński nie wykluczył, że w ostatniej fazie zostanie dokonana korekta. Podkreślił, że ostateczna dyskusja toczyć się ma między Donaldem Tuskiem a Waldemarem Pawlakiem.

Politycy opozycji, którzy brali udział w audycji w Trójce, pytali m.in. czy i w jaki sposób rząd jest w stanie zagwarantować pracę ludziom po 60-tce, żeby reforma emerytalna nie skutkowała jedynie "wyprodukowaniem armii bezrobotnych". Pytali też o emerytury mundurowe, prokuratorskie i sędziowskie, w szczególności o to, jak ograniczenie istniejących przywilejów przekłada się na postulowany przez Tuska podniesienie wieku emerytalnego właśnie do 67 lat.

Grupiński (PO) tłumaczył, że będą realizowane zmiany, jeśli chodzi o emerytury mundurowe, będą też ograniczane przywileje w górnictwie. - W iluś miejscach te zmiany będą dokonywane równolegle - zaznaczył. Przyznał też, że istotne jest stworzenie programu dla ludzi po 60. roku życia, który pozwoli im na mobilne zmienianie pracy. - Musimy - przy współpracy z pracodawcami - przygotować program mobilności zawodowej - ocenił szef klubu PO.

Ryszard Kalisz przypomniał, że SLD chce, aby przechodzenie na emeryturę było powiązane ze stażem pracy, a nie wiekiem. Sojusz domaga się też referendum na temat planowanych przez premiera zmian.

Aż 85 proc. Polaków sprzeciwia się propozycji wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC dla TVN24. Z kolei 81 proc. badanych sprzeciwia się pomysłowi zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a 61 proc Polaków chce referendum ws. emerytur.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Będzie spotkanie z Parlamentarną Grupą Kobiet
Komentarze (5)
CZ
co za bzdury????
11 lutego 2012, 21:21
  Drugą możliwością jest opłacanie odpowiednio wysokich składek emerytalnych, co szczególnie dotyczy górnictwa i rolnictwa oraz dziennikarzy. widać , ze wogóle nie znasz sie na temacie. 1. opłacanie wyższych składek nic nie pomoże - sprawdzone empirycznie przez wielu emerytów rzemieślników. 2. górnicy to najbardziej zagrożony wypadkami smiertelnymi zawód - więc nie ma czego im zazdrościc 2. rolnicy to grupa najbardziej nam potrzebna - zywnośc to podstawowa potrzeba człowieka - tym bardziej zdrowa, tania zywność , warto dac im niższą składkę 3. dziennikarze... no cóz - pewnie i tak sobie radzą :)
CZ
co za bzdury????
11 lutego 2012, 21:17
 powiazanie emerytury ze stażem pracy? a co z tymi co 20 lat prowadzili działalność???? pozostana bez emerytury??? przeciez nie będa mieli wymaganego stażu pracy!!!!!!!! to niezgodne z Konstytucją!!!!! jesli ZUS pobierał przez 20 lat składki  - to teraz ma wypłacic emeryturę!!! dośc głupich pomysłów ludzi, którzy nie znają prawa!!!!!
B
baj
11 lutego 2012, 14:47
 do jazmiga , aleś ty głupi a kto ją przyimie do innego zawodu bozia dała ci rozum żebyś myślał  a ty pie...sz głupoty
X
xxx
11 lutego 2012, 14:31
Ta Grodzka ,widac  jest zdrowa jak byk.Moze rzeczywiscie ona,ono, jest on?
jazmig jazmig
11 lutego 2012, 14:09
 Ja byłem klientem starej wiekowo dentystki i życzę młodym dentystkom takiej wiedzy, wprawy i doświadczenia.  Wiek emerytalny powinien być taki sam dla wszystkich, a jeżeli w jakimś zawodzie nie można pracować w późniejszym wieku, to zawsze można zmienić zawód. Drugą możliwością jest opłacanie odpowiednio wysokich składek emerytalnych, co szczególnie dotyczy górnictwa i rolnictwa oraz dziennikarzy.