Będzie wniosek o wotum nieufności wobec minister Zalewskiej

Będzie wniosek o wotum nieufności wobec minister Zalewskiej
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / pk

PO złoży w przyszłym tygodniu wniosek o wotum nieufności wobec szefowej resortu edukacji Anny Zalewskiej - zapowiedział w poniedziałek we Wrocławiu przewodniczący Platformy Grzegorz Schetyna.

Schetyna uczestniczył we Wrocławiu w proteście Związku Nauczycielstwa Polskiego przeciw reformom w oświacie.

DEON.PL POLECA




- W przyszłym tygodniu złożymy w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej, żeby zakończyć ten fatalny festiwal wokół polskiej szkoły - powiedział do zgromadzonych szef PO.

- Wiele zależy od państwa determinacji. Dzisiejszy dzień jest pierwszym w tej długiej drodze walki o szkołę w Polsce. Życzę państwu wytrwałości na tej drodze. Będziemy was wspierać - mówił Schetyna.

Jak powiedział Schetyna wcześniej dziennikarzom, jego zdaniem szefowa MEN "podważa istotę podmiotowej, otwartej polskiej szkoły".

- Uderzenie w polską edukację jest dziś szczególnie bolesne, ponieważ robią to ludzie, którzy nie mają w pracy na rzecz edukacji doświadczenia, nie mają pomysłu. A robią to po to, żeby pokazać tzw. dobrą zmianę. Zmianę, która w przypadku szkoły jest na pewno czymś złym, czymś niepotrzebnym - mówił Schetyna.

Dodał, że jest to zmiana niszcząca podmiotowość uczniów i efekty ciężkiej pracy nauczycieli ostatnich kilkudziesięciu lat.

Schetyna ocenił, że po 27 latach polska szkoła "po trudnym procesie znajduje swój wymiar, znajduje swoje wyzwania, kształci następne pokolenia absolwentów wszystkich szczebli i trzeba ją po prostu usprawniać".

- Trzeba ją wspierać nie tylko dobrym słowem, nie tylko w budżecie, ale także dawać gwarancję podmiotowości - tego, że nie jest częścią ideologicznej wojny, nie jest częścią fałszowanej historii. Szkoła jest czymś ważnym, na czym wszystkim nam powinno zależeć. To, co dzieje się dzisiaj wokół polskiej szkoły, jest czymś fatalnym - powiedział szef PO.

Nauczyciele - członkowie ZNP i rodzice w poniedziałek w miastach wojewódzkich protestują przeciwko planowanym zmianom w oświacie. ZNP domaga się od minister edukacji wycofania się z projektowanych zmian w oświacie, zawartych w dwóch projektach ustaw, a także przystąpienia do "rzeczywistej, a nie medialnej debaty o potrzebach polskiej edukacji". Związkowcy chcą też społecznego porozumienia co do zakresu, skali i tempa wprowadzania zmian.

W połowie września do konsultacji trafiły dwa projekty ustaw: zupełnie nowej ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe. Zgodnie z propozycją resortu edukacji, od 2017 r. funkcjonować mają: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum; szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych; zlikwidowane zostaną gimnazja.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów; klub Platformy liczy 133 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów - czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów. Wniosek ws. wyrażenia ministrowi wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie wniosek o wotum nieufności wobec minister Zalewskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.