Biegli: brak trotylu we wraku Tu-154

fot. Zespół Macieja Laska
PAP / mm

Nie ujawniono śladów pozostałości materiałów wybuchowych w próbkach pobranych podczas sekcji zwłok, z miejsca katastrofy i elementów szczątków Tu-154 w Smoleńsku - głosi ujawniona przez prokuraturę opinia Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

W piątek p.o. rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej ppłk Janusz Wójcik poinformował, że opinia fizykochemiczna CLKP wpłynęła 27 grudnia 2013 r. do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. "Po wnikliwej analizie prokuratorzy prowadzący śledztwo zasięgnęli w dniu 16 stycznia 2014 r. opinii uzupełniającej CLKP, uznając opinię fizykochemiczną za niepełną i w pewnych fragmentach niejasną" - dodał.

"Nadmienić jednak należy, że w konkluzji opinii fizykochemicznej biegli z CLKP ustalili m.in., iż w poddanych analizie próbkach pobranych podczas sekcji ekshumowanych zwłok oraz z powierzchni wytypowanych miejsc i elementów szczątków ww. samolotu nie ujawniono śladów pozostałości materiałów wybuchowych oraz substancji będących produktami ich degradacji" - głosi komunikat Wójcika.

Dodano w nim, że szczegółowa informacja dotycząca opinii fizykochemicznej zostanie przedstawiona po uzyskaniu opinii uzupełniającej, co nastąpi po 31 marca 2014 r.

NPW podkreśliła, że biegli z CLKP przedstawili konkluzje na podstawie: badań laboratoryjnych próbek pobranych ze zwłok; badań próbek zabezpieczonych w Smoleńsku na przełomie września i października 2012 r. oraz lipca i sierpnia 2013 r.; badań próbek pobranych w Smoleńsku na przełomie lutego i marca 2013 r.; oględzin wraku i miejsca katastrofy, jak również całokształtu zebranego materiału dowodowego.

NPW podała też, że 27 grudnia 2013 r. do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęły dodatkowo trzy opinie, wykonane przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji - dwie z zakresu chemii i jedna z zakresu mechanoskopii i metaloznawstwa. Aktualnie trwa ich analiza, dlatego też upublicznienie zawartych w nich wniosków i konkluzji będzie możliwe w terminie późniejszym.

Sprawa badania próbek z wraku stała się głośna, gdy w październiku 2012 r. "Rzeczpospolita" napisała, że śledczy jesienią 2012 r. na wraku samolotu znaleźli ślady trotylu i nitrogliceryny. Prokuratura wojskowa wielokrotnie wskazywała, że wyświetlenie się napisu TNT na detektorze używanym przez ekspertów podczas pobierania próbek z wraku nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem obecności trotylu.

W czerwcu 2013 r. - po przeprowadzeniu badań tych próbek - NPW informowała, że biegli nie stwierdzili pozostałości materiałów wybuchowych na elementach wraku Tu-154M. Zbadano wówczas łącznie 258 próbek - 124 próbki gleby z miejsca katastrofy i 134 próbki z wraku.

Prokuratorzy przypomnieli wówczas, że wyniki badań tych próbek są tylko jednym z elementów całościowej opinii biegłych. Dlatego czerwcową prezentację sprawozdania z badań biegłych, która nie była jeszcze końcową opinią - jak zaznaczała wtedy NPW - należy uznać za "wydarzenie bez precedensu".

Śledztwo WPO w sprawie katastrofy smoleńskiej przedłużone jest do 10 kwietnia 2014 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biegli: brak trotylu we wraku Tu-154
Komentarze (3)
KB
kolejna błazenada
17 stycznia 2014, 15:36
Naczelna Prokuratura Wojskowa podała dziś opinię, że nie ma opinii. Jak czytamy w komunikacie prokuratorzy prowadzący śledztwo zasięgnęli wczoraj opinii uzupełniającej i uznali opinię fizykochemiczną za niepełną i momentami niejasną Prokuraturze trzeba jeszcze dwa i pół miesiąca na rozstrzygniecie na ile to stwierdzenie, że nie ma materiałów wybuchowych jest rzeczywiście miarodajne. To znaczy, że ono jest niemiarodajne. Mówiąc krótko oznacza to, że jeżeli prokuratorzy potrzebują jeszcze ponad dwa miesiące na uzupełnienie tych badań i wyjaśnienie wątpliwości, to musi być to kwestia absolutnie zasadnicza Albo prokuratura po prostu kręci i mataczy, albo mamy do czynienia z tak zasadniczą niejasnością, niepewnością i wadą dotychczasowych badań, że trzeba wykonać badania od początku. Prokuratura tym komunikatem sama zaprzeczyła wartości swoich dotychczasowych prac i konkluzji dotyczących braku materiałów dowodowych. [url]http://niezalezna.pl/50747-macierewicz-dla-niezaleznapl-prokuratura-generalna-powinna-zajac-sie-eksplozja[/url]
S
szperacz
17 stycznia 2014, 15:28
ujawnić — ujawniać 1. «uczynić jawnym, podać do wiadomości coś, co było trzymane w tajemnicy» 2. «odkryć coś, stwierdzić istnienie czegoś» 3. «okazać, przejawić jakieś cechy lub uczucia» [url]http://sjp.pwn.pl/slownik/2532250/ujawni%C4%87[/url]
P
pg
17 stycznia 2014, 15:17
"Nie ujawniono śladów pozostałości materiałów wybuchowych......" Tzn. ślady były, ale nieujawniono? Kto nieujawnił i dlaczego? Ciekawy komunikat.