Były poseł z Łodzi chce zostać prezydentem Nigerii

Były poseł z Łodzi chce zostać prezydentem Nigerii
7 miesięcy temu
PAP/kb

John Abraham Godson, były poseł na Sejm RP, oznajmił, że zamierza wystartować w wyborach prezydenckich w Nigerii w 2023 roku. Obecnie urząd ten pełni, w swojej drugiej kadencji, Muhammadu Buhari.

Pochodzący z Nigerii Godson o swoich planach poinformował za pośrednictwem Twittera. Godson był posłem na Sejm VI kadencji (2007-2011) i VII kadencji (2011-2015) z list Platformy Obywatelskiej (PO), a także członkiem, a w latach 2013-2014 wiceprezesem partii Polska Razem Jarosława Gowina. 

Z wykształcenia jest inżynierem, ukończył Wydział Rolnictwa Abia State University w Nigerii. Odbył studia doktoranckie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Był pastorem Kościoła Bożego w Chrystusie. Samorządowiec: radny osiedla Olechów-Janów w Łodzi, w latach 2008-2010 radny miasta Łódź z list PO, w 2014 r. bez powodzenia kandydował na prezydenta Łodzi.

Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki - liczna jej ludności wynosi ok. 210 mln osób. Oznacza to, że co szósty mieszkaniec kontynentu jest Nigeryjczykiem. Kraj przeżywa eksplozję demograficzną: jeszcze w 1992 r. liczba ludności wynosiła 100 mln, a w 1965 r. 50 mln.

Na przyszłego prezydenta Nigerii czeka wiele wyzwań: walka z korupcją, bezrobociem i ubóstwem, naprawa i rozbudowa zaniedbanej infrastruktury drogowej i kolejowej, a także walka z dżihadystycznym ugrupowaniem Boko Haram. Jest ono odpowiedzialne m.in. za porwania chrześcijan i zbrojne ataki na kościoły.

W ostatnich wyborach prezydenckich w Nigerii w 2019 r. wystartowało rekordowo aż 73 kandydatów, ale w walce o zwycięstwo liczyli się tylko Buhari i Atiku Abubakar. W tamtej kampanii nie zabrakło także przemocy - w kraju zginęło wówczas ponad 260 osób.

John Abraham Godson urodził się 25 listopada 1970 roku w Umuahia, w Nigerii. W 2015 r. został uznany przez czasopismo "The New African" za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi w Afryce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Marek SJ, Anna Walulik CSFN
38,50 zł
55,00 zł

Książka podejmuje próbę refleksji nad zagadnieniem pedagogii obecnej na kartach Pisma Świętego. Zagadnienie to doczekało się obszernej literatury także w polskiej refleksji naukowej i popularno-naukowej, podejmowanej głównie ze względów wychowawczych i duszpasterskich. Autorzy pracy zawężają...

Skomentuj artykuł

Były poseł z Łodzi chce zostać prezydentem Nigerii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.