Niger: Mohamed Bazoum zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich

Niger: Mohamed Bazoum zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich
(fot. PAP/EPA/SOULEYMANE AG ANARA)
9 miesięcy temu
PAP / kk

Mohamed Bazoum, kandydat partii rządzącej, który pełnił wcześniej funkcję ministra spraw wewnętrznych, uzyskał 39.33 proc. głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich, jaka odbyła się 27 grudnia - ogłosiła w sobotę Centralna Komisja Wyborcza w Nigrze.

W drugiej turze wyborów głowy państwa Bazoum zmierzy się z b. prezydentem Mahamanne Osmane, który był prezydentem w latach 1993-1996, a w I turze uzyskał 17 proc.

Jak podkreślono w komunikacie CKW, druga tura wyborów odbędzie się najprawdopodobniej 21 lutego, pod warunkiem, że Trybunał Konstytucyjny zatwierdzi wyniki głosowania w pierwszej turze po rozpatrzeniu wszystkich protestów wyborczych.

W wyborach parlamentarnych, które odbywały się w tym samym czasie, rządząca Nigerska Partia na rzecz Demokracji i Socjalizmu (PNDS-Tarayya) zapewniła sobie 80 mandatów w 171-osobowym parlamencie. Główna partia opozycjna - Nigeryjski Ruch Demokratyczny na rzecz Federacji Afrykańskiej - Lumana Africa (MODEN/FA) uzyskała 19 mandatów.

Ustępujący prezydent Nigru Mahamadou Issoufou udzielił swego poparcia faworytowi sondaży wyborczych Mohamedowi Bazoumowi, który uchodzi za jego "prawą rękę" i podobnie jak b. prezydent opowiada się za demokratyzacją życia politycznego w kraju.

Największym wyzwaniem dla demokracji w Nigrze będzie działalność ugrupowań terrorystycznych. 21 grudnia w zamachu bombowym, za którym stało Państwo Islamskiego Wielkiego Sahelu, zginęło 7 żołnierzy. 12 grudnia doszło zaś do ataku przeprowadzonego przez Boko Haram, w którym życie straciło 34 wojskowych.

Od 2010 r., gdy w Nigrze zaczęły działać lokalne grupy terrorystycznych, które próbują narzucić tamtejszemu społeczeństwu prawo i obyczaje islamskie, w kraju tym z rąk dżihadystów zginęło już kilkaset osób. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch
25,83 zł
36,90 zł

Uchyl drzwi, za którymi czeka Bóg

Czy wiesz, jak brzmią pierwsze słowa, które wypowiada Bóg do człowieka w Księdze Apokalipsy? „Przestań się lękać!” (Ap 1,17). Bóg wie, że różnie możemy patrzeć na tajemnicze objawienie, jakie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niger: Mohamed Bazoum zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.