Co tydzień za granicą "znika" pięcioro Polaków

PAP / drr

Średnio każdego tygodnia za granicą ginie pięcioro Polaków; najwięcej w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. Polacy, którzy wyjechali za granicę w poszukiwaniu pracy i zaginęli, to blisko 20 proc. wszystkich poszukiwanych przez Fundację Itaka.

Fundacja Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych rozpoczęła kolejną odsłonę kampanii "Bezpieczna praca". Akcja potrwa do 14 maja.

- Wielu osobom wyjazd do Niemiec, Anglii czy Holandii wydaje się być szansą na lepsze życie. Niestety, jadąc w ciemno, bez odpowiedniego przygotowania, często podejmując pracę na czarno, Polacy stają się łatwymi ofiarami nieuczciwych pośredników czy pracodawców - podkreśliła Aleksandra Andruszczak-Zin, wicedyrektorka Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji ITAKA.

Polacy zaginieni za granicą, którzy wyjechali do pracy, to blisko 20 proc. wszystkich osób poszukiwanych przez Itakę. W zeszłym roku do Fundacji zgłoszono 274 takie zaginięcia; najwięcej z Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii, czyli krajów, do których Polacy jeżdżą najczęściej w poszukiwaniu pracy.

DEON.PL POLECA

Korzystanie z usług niesprawdzonych pośredników, podejmowanie nielegalnej pracy, płacenie za fikcyjne usługi czy też oddawanie dokumentów to najczęściej popełniane błędy. Oszukani pracownicy, nie mając środków do życia czy na powrót do kraju, popadają w kolejne długi, łamią prawo, stają się bezdomni.

Aby zapobiegać tym błędom, a jednocześnie przeciwdziałać kolejnym zaginięciom, Itaka od sześciu lat prowadzi kampanię informacyjną "Bezpieczna praca".

Głównym elementem tegorocznej akcji jest przygotowane przez specjalistów fundacji bezpłatne szkolenie internetowe, przeznaczone dla osób wybierających się do pracy za granicę. Uczy ono, jak ustrzec się przed najczęściej popełnianymi błędami, podpowiada, w jaki sposób wybrać agencję pośrednictwa pracy i jak sprawdzić pracodawcę, a także o czym pamiętać, szykując się do wyjazdu.

Uzupełnieniem szkolenia jest szczegółowa broszura z poradami dla wyjeżdżających oraz internetowy poradnik, zawierający m.in. listę najczęstszych błędów, niezbędnik z kontaktami, przydatne adresy i linki.

Specjaliści radzą, aby przed wyjazdem m.in. zrobić kilka kserokopii dokumentów (dowodu osobistego, paszportu), wydrukować korespondencję e-mailową z pracodawcą lub pośrednikiem, zabrać rozmówki z podstawowymi zwrotami językowymi, mapę miasta, zapewnić sobie ubezpieczenie zdrowotne, zebrać kontakty do ambasady, konsulatu i innych organizacji, które mogą pomóc w razie problemów, zostawić rodzinie nazwę i adres pracodawcy i adres zamieszkania.

Szkolenie internetowe oraz wszystkie pozostałe materiały są dostępne bezpłatnie w prowadzonym przez Itakę portalu www.bezpiecznapraca.eu.

Fundacja Itaka jest organizacją zajmującą się problemem zaginięć. Pomaga w poszukiwaniach, wspiera rodziny i bliskich osób zaginionych. Specjaliści Itaki udzielają wsparcia psychologicznego, doradzają w kwestiach prawnych i socjalnych. Fundacja każdego roku prowadzi ok. 1,4 tys. spraw. Organizuje także kampanie mające na celu zmniejszenie liczby zaginięć, m.in. "Nie uciekaj" kierowaną do nastolatków, "Stop depresji" dla osób borykających się z tą chorobą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co tydzień za granicą "znika" pięcioro Polaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.