Do jesieni powstanie raport o demografii w UE

(fot. jepoirrier / flickr.com)
PAP / wm

Jesienią przedstawię nowy raport dotyczący demografii - zapowiedział w Sopocie, na nieformalnym spotkaniu ministrów pracy z 27 unijnych krajów, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji Laszlo Andor.

Jak wyjaśnił Andor na konferencji prasowej podsumowującej pierwszy dzień spotkania, nowy raport ma uwzględnić ostatnie zmiany, jakie zaszły w państwach Unii. Dodał, że w raporcie zostaną przedstawione najnowsze tendencje w krajach Unii, w tym dane dotyczące dzietności Europejczyków oraz informacje związane z migracją i zatrudnieniem mieszkańców UE.

DEON.PL POLECA

"Potrzeba nowej analizy, by się zorientować, jak wyglądają nowe tendencje po kryzysie, po rozszerzeniu UE" - powiedział komisarz.

Według Andora raport uwzględniający najświeższe dane może pozwolić przygotować lepszą strategię działań w obliczu ostatnich zmian demograficznych w Europie. "Musimy działać tak, by starsi pracownicy pozostawali dłużej na rynku pracy. A przy tym musimy też pomyśleć o ludziach młodych, aby szybko znajdowali pracę, by szybko gromadzili doświadczenia i oszczędności na starość" - powiedział Andor.

Komisarz dodał, że bardzo istotną kwestią omawianą na czwartkowym spotkaniu ministrów pracy było to, jak kraje radzą sobie z usługami, których celem jest zapewnienie pracy mieszkańcom. "Czasy są trudne, ale cięcia budżetowe nie mogą negatywnie wpływać na aktywację osób poszukujących pracy" - powiedział Andor, dodając, że z powodu oszczędności niektóre kraje redukują - nawet o 10 procent, personel urzędów pracy.

Komisarz zaznaczył, że - mimo kryzysu i oszczędności - usługi na rzecz poszukujących pracy powinny być "szersze i bardziej spersonalizowane".

"Oznacza to konieczność lepszej niż w przeszłości koordynacji. Ważna jest też rola prywatnych usługodawców w tym sektorze i mamy tu dobre przykłady w tej kwestii - np. w Holandii czy Wielkiej Brytanii" - dodał Andor. Poinformował też, że średnie bezrobocie w Europie wynosi w tej chwili 9,5 procenta, a jego wielkość jest bardzo różna w zależności od kraju.

Jak powiedział komisarz, jednym z dobrych rozwiązań byłoby wprowadzenie partnerskich przedsięwzięć świadczących usługi dla szukających pracy. Andor wyjaśnił, że ma na myśli partnerstwo, w którym współdziałałyby służby państwowe, prywatne oraz wolontariat.

Obecna na konferencji prasowej polska minister pracy Jolanta Fedak powiedziała, że należałoby zastanowić się nad tym, czy nie zorganizować wspólnego spotkania ministrów pracy i polityki społecznej oraz finansów.

Jak wyjaśniła, spotkanie to miałoby służyć znalezieniu rozwiązania dla dylematu: jak zwiększyć zatrudnienie przy koniecznych w obliczu ostatniego kryzysu oszczędnościach. "To dylemat bardzo trudny do rozwiązania" - powiedziała Fedak, dodając, że postulat dotyczący zorganizowania wspomnianego spotkania pojawiał się w gronie unijnych ministrów pracy już od dłuższego czasu.

Fedak poinformowała też, że w Polsce w ostatnich miesiącach bezrobocie spada i obecnie wynosi 11,8 procenta.

W rozpoczętym w czwartek, dwudniowym spotkaniu szefów resortów pracy z 27 krajów UE, bierze udział 12 ministrów oraz 15 przedstawicieli tych resortów niższego szczebla.

W czwartek wieczorem uczestnicy debaty wezmą udział w uroczystej kolacji w Centralnym Muzeum Morskim.

W drugim dniu spotkania, w piątek, zostaną zorganizowane trzy warsztaty: polski, duński i cypryjski. Podczas polskiego rozmowy mają dotyczyć łączenia ról pracowniczych i rodzicielskich, wprowadzania elastycznych form rynku pracy: prac terminowych, umów projektowych, prac na zlecenie, w niepełnym wymiarze, czy na część etatu. Z kolei Duńczycy poruszą głównie kwestię podnoszenia wieku emerytalnego (w Danii na emeryturę przechodzi się niezależnie od płci w wieku 67 lat).

W sumie w dwudniowym spotkaniu weźmie udział ok. 230 osób. Sesja ma charakter nieformalny, co oznacza, że nie zapadną na niej wiążące decyzje. Dyskusja i wnioski posłużą przygotowaniu gruntu pod decyzje, które będą mogły być podjęte na formalnych spotkaniach w Brukseli i Luksemburgu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Do jesieni powstanie raport o demografii w UE
Komentarze (1)
T
teresa
8 lipca 2011, 06:34
Nagle okaże się,że Europa-najlepszy wynalazek Pana Boga wymiera. Ciekawe dlaczego, pewnie z powodu nowego wynalazku człowieka- związków międzyludzkich aseksualnych[płciowa potencja rozrodcza] oraz napchaj kieszenie w tym sezamie i nie martw się o swoje dzieci i wnuki,to ich problem-ziemia,woda,tlen i energia.Wspieram?