Duda o zapisach dot. emerytur

fot. PAP / Maciej Kulczyński
PAP/ ed

W przyszłej konstytucji muszą być wzmocnione także zapisy dotyczące świadczeń emerytalnych - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, które odbyły się we wtorek na Placu Zamkowym w Warszawie.

"Jak to się stało, że w obliczu konstytucji, która teoretycznie o tym mówi, w obliczu Trybunału Konstytucyjnego, który teoretycznie ma bronić konstytucyjnych praw obywatelskich, podwyższono Polakom wiek emerytalny i nie mieli tu żadnej ochrony? Jak napisano tę konstytucję i jak jej strzeżono, skoro coś takiego było możliwe i uznane za konstytucyjnie legalne ?" - pytał Duda.

Jak podkreślił prezydent, "suweren ma przede wszystkim głos, a oczekiwania społeczne to oczekiwanie spokojnego życia, to oczekiwanie bezpieczeństwa, także tego bezpieczeństwa socjalnego".

"Jak to się stało, że w aspekcie tej konstytucji, która przecież mówi o pracownikach, tylu ludzi znalazło się poza ochroną kodeksu pracy, poza zabezpieczeń podstawowych praw służących pracownikowi, służących robotnikowi" - mówił prezydent.

DEON.PL POLECA


Jak dodał, dziś, po prawie 20 latach funkcjonowania tej konstytucji, można powiedzieć: "to konstytucja czasu przejściowego, nie wszystko udało się w niej na pewno dobrze uregulować, ale nie wolno nam nad tym przejść do porządku dziennego.

My powinniśmy to naprawić, powinniśmy to naprawić po spokojnej debacie, po rozpatrzeniu wszystkiego, co przez te 20 lat miało miejsce, po rozpatrzeniu tego, co to znaczy silne państwo, silne siłą swoich obywateli, silne ich poczucie bezpieczeństwa i gwarantujące im to bezpieczeństwo" - powiedział prezydent. Zaapelował, by Konstytucja 3 Maja, jej twórcy, "ich odwaga i zrozumienie dla istoty spraw państwowych" stały wzorem uczciwego i rzetelnego prowadzenia spraw publicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Duda o zapisach dot. emerytur
Komentarze (8)
WDR .
5 maja 2016, 05:01
Dla formalności dodam tylko, że projekt dotyczący podwyższenia kwoty wolnej od podatku też już został złożony w Sejmie. Sorry, Mr. Bazylii. :-)))
6 maja 2016, 21:33
Zobaczymy czy kwota wolna od podatku zostanie podniesione i czy wiek emerytalny zostanie przywrócony do poprzedniego. Jeśłi nie to oczekuję dymisji Maliniaka.
WDR .
5 maja 2016, 04:45
Mr. Bazylii, baaaaardzo wnikliwy obserwator sceny politycznej nie zauważył, że Prezydent Duda nie tylko wysłał do Sejmu projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny, ale jest on już po pierwszym czytaniu, trwają prace w podkomisji oraz debata w Radzie Dialogu Społecznego. Być może w tym roku zostanie uchwalona. :-)))))))))))) Co więcej to jest drugie podejście, a obietnica wyborcza została spełniona już 21 września 2015 roku, czyli ok. 1,5 m-ca od dnia objęcia urzędu.
4 maja 2016, 10:29
"Chciałem przyjąć zobowiązanie, że jeśli zostanę wybrany, a głęboko wierzę, że tak się stanie, w pierwszym roku prześlę do Sejmu dwie ustawy. Pierwszą o obniżeniu wieku emerytalnego, drugą o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku. Jeśli tego nie zrobię, podam się do dymisji" - powiedział Andrzej Duda podczas debaty prezydenckiej w TVP przed pierwszą turą wyborów. Czekamy Mr. Duda, czekamy na obdwie albo na podanie sie do dymisji.
WDR .
4 maja 2016, 05:31
+
3 maja 2016, 21:10
Jak to się stało, że w obliczu konstytucji, która teoretycznie o tym mówi, w obliczu Trybunału Konstytucyjnego, który teoretycznie ma bronić konstytucyjnych praw obywatelskich, podwyższono Polakom wiek emerytalny i nie mieli tu żadnej ochrony? Jak napisano tę konstytucję i jak jej strzeżono, skoro coś takiego było możliwe i uznane za konstytucyjnie legalne ?" - pytał Duda. --------- O czym ten człowiek bajdurzy ? Prezydencka kampania wyborcza skończyła się przecież rok temu. Powtarzając hasła z kampanii wyborczej chce wyraźnie własne afery zamieść pod dywan. 
3 maja 2016, 23:04
Duda mówił, że jeśli w ciągu roku nie obniży wieku emerytalnego do poprzednich liczb, to poda się do dymisji. Czekam mr. Duda.
3 maja 2016, 18:43
Pan prezydent zamiast opowiadać bajki niech przestrzega Konstytucji która aktualnie obowiązuje. Jaki jest sens snuć wizje przyszłej Konstytucji, skoro "strażnik Konstytucji" wykonując rozkazy i polecenia swojego przełożonego podeptał aktualną. W Konstytucji powienie być zapis ograniczający prawo łaski, żeby nie dopuścić do powtórzenia sytuacji, kiedy prezydent ułaskawia swojego partyjnego kolegę skazanego za nadużycie władzy. Konstytucja ma być dla Polaków, a nie dla partyjnego estbalishmentu, żeby mu się wygodnie rządziło.