"Dziennik Polski": Testy leków pod lupą

(fot. CathyK / sxc.hu / CC BY)
PAP/ ad

Krakowscy naukowcy analizują etyczną stronę badań klinicznych z udziałem ludzi - informuje "Dziennik Polski".

Badania, w których biorą udział zarówno pacjenci, jak i zdrowe osoby, stają się coraz bardziej popularne. "W Polsce rocznie w samych badaniach klinicznych bierze udział około 30 tysięcy osób. Corocznie rejestrowanych jest około 450 nowych badań klinicznych produktów leczniczych i wyrobów medycznych" - mówi dr Marcin Waligóra, adiunkt w Zakładzie Filozofii i Bioetyki Collegium Medicum UJ.

DEON.PL POLECA

To on kieruje projektem, mającym odpowiedzieć na pytanie: jak skutecznie prowadzić badania w biomedycynie, aby ryzyko utraty zdrowia było jak najmniejsze. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki. Zespół naukowców chce wypracować narzędzia ułatwiające etyczną ocenę badań biomedycznych z udziałem ludzi.

Podstawowe zasady już obowiązują, ale chodzi o bardziej szczegółowe ustalenia. Jak bowiem wyjaśnia dr Marcin Waligóra, w Polsce jeszcze wiele aspektów badań biomedycznych nie podlega regulacjom prawnym. Dodaje, że od lat mowa jest również o konieczności wprowadzenia obowiązkowych szkoleń i egzaminów dla członków komisji bioetycznych, czyli organów oceniających i akceptujących bezpieczeństwo i zasadność projektowanych badań.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dziennik Polski": Testy leków pod lupą
Komentarze (1)
T
teresaW.
25 maja 2013, 12:16
Ludzie dorośli i zdrowi psychicznie-do zaakceptowanie,ale zarodki ludzkie,które w jednej probówce rodzinnej trafiają do macicy kobiety,a z drugiej do zamrażarki,albo do doświadczenia... coś tu nie gra. Rodzice sami winni pomyśleć i rozważyć decyzję i dokładnie wyczytać drobnym drukiem ...co będzie z resztą Pociech...Kowalskich ,czy Nowaków.