Europa łączy się z Polską w żałobie

"Chcemy okazać solidarność z bliskimi ofiar i żałobnikami w Polsce" (fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / zylka

Flagi narodowe opuszczone do połowy w Niemczech i na Węgrzech. Litewska telewizja transmituje uroczystości żałobne z Warszawy - świat łączy się z Polakami w żałobie.

Niemcy: Flagi opuszczone do połowy masztu

Flagi przy budynkach niemieckich instytucji państwowych i krajów związkowych zostały w sobotę opuszczone do połowy masztu na znak solidarności z Polakami, którzy oddają w tym dniu hołd ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Decyzję o opuszczeniu flag podjął w zeszły poniedziałek niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.

Wieczorem w berlińskim Kościele Francuskim odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo żałobne ku czci ofiar tragedii. Wspólnie z pastorami ewangelickimi poprowadzi je proboszcz z Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie ksiądz Tadeusz Niewęgłowski.

- Chcemy okazać solidarność z bliskimi ofiar i żałobnikami w Polsce. W cierpieniu, modlitwie i medytacji chcemy czerpać siłę dla pokonania szoku i smutku, dla naszego sąsiedztwa w Europie, z nadzieją na pokojową i pojednaną Europę - podkreśliła jedna z inicjatorek nabożeństwa teolog, była eurodeputowana Eva Quistorp.

Węgry: Dzień żałoby narodowej

Do połowy masztu opuszczono w sobotę rano flagę na budynku węgierskiego parlamentu na znak żałoby narodowej w hołdzie tragicznie zmarłemu prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i pozostałym 95 ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem 10 kwietnia.

W sobotę w ceremonii opuszczenia flagi wzięli udział prezydent i premier Węgier Laszlo Solyom i Gordon Bajnai, przewodniczący węgierskiego parlamentu Bela Katona, prezes Sądu Najwyższego Andras Baka, przedstawiciele misji dyplomatycznych na Węgrzech.

Litwa: Telewizja publiczna transmituje uroczystości żałobne w Warszawie

Uroczystości żałobne, które odbywają się w sobotę w Warszawie transmituje Litewska Telewizja Publiczna. W niedzielę telewizja ta będzie transmitowała też uroczystości pogrzebowe w Krakowie, a wieczorem po głównych wiadomościach zostanie pokazany film "Katyń" Andrzeja Wajdy.

Również prywatne litewskie stacje telewizyjne na niedzielę przygotowują specjalne programy poświęcone tragedii pod Smoleńskiem.

Stacja telewizyjna "Lietuvos Ryto Televizja" zapowiada, że w specjalnym programie pt. "Świat żegna" w niedzielę pokaże reportaż o prezydencie Lechu Kaczyńskim i jego rodzinie, o osobach, które zginęły pod Smoleńskiem, o Polsce pogrążonej w żałobie.

Gośćmi tego programu m.in. będą czołowi litewscy historycy Alfredas Bumblauskas i Arunas Gumulauskas, znany politolog Lauras Bielinis, dowódca litewskich Wojskowych Sił Powietrznych Arturas Leita.

Zgodnie z decyzją litewskiego rządu, w niedzielę na Litwie od 7.00 do 22.00, będzie obowiązywała żałoba.

Przewodniczący episkopatu Litwy arcybiskup Sigitas Tamkeviczius zaapelował w piątek do wszystkich wiernych na Litwie, by licznie uczestniczyli w niedzielnych mszach, które będą sprawowane w intencji ofiar katastrofy polskiego samolotu rządowego.

Czechy: Pamięć polskiego prezydenta uczczono minutą ciszy

Minutą ciszy uczczono w Czechach pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Sobota i niedziela są w Czechach dniami żałoby z powodu katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego. Flagi na wszystkich budynkach urzędów państwowych opuszczono do połowy masztu.

Prezydent Czech Vaclav Klaus i premier Jan Fischer wezmą udział w niedzielę w uroczystościach pogrzebowych w Krakowie.

Włochy przyłączają się do żałoby narodowej w Polsce

Na znak żałoby po katastrofie lotniczej w Smoleńsku rząd Włoch postanowił, że w niedzielę, w dniu uroczystości pogrzebowych polskiej pary prezydenckiej, do połowy masztu opuszczone będą flagi włoskie oraz Unii Europejskiej na wszystkich budynkach publicznych.

W ten sposób Włochy przyłączają się do żałoby narodowej w Polsce.

Na uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich do Krakowa ma udać się premier Silvio Berlusconi i przewodniczący Senatu Renato Schifani.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Europa łączy się z Polską w żałobie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.