Frekwencja w referendum czerwoną kartką dla PO
Niska frekwencja w referendum to czerwona kartka dla PO - uważają politycy PiS. To podsumowanie pięcioletnich rządów Bronisława Komorowskiego i PO - mówił Mariusz Błaszczak; Platforma potraktowała referendum jak element walki politycznej - oceniła Beata Szydło.
Według cząstkowych danych PKW - ogłoszonych w poniedziałek rano - frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła 7,48 proc.
- To referendum nie zostało zwołane z myślą o obywatelach i ich prawie do zabrania głosu w ważnych sprawach, a zostało zwołane tylko i wyłącznie ze względu na to, że politycy Platformy uznali, że to jest dobry element w kampanii wyborczej Bronisława Komorowskiego - mówiła w Krakowie kandydatka PiS na premiera Beata Szydło.
- Polacy pokazali wczoraj politykom PO czerwoną kartkę - kontynuowała - i sądzę, że kolejny ważny moment nadejdzie 25 października przy urnach wyborczych. Według Szydło PO potraktowała "ważny element życia demokratycznego, jakim jest referendum, jako element walki. - Jeżeli politycy PO uważają, że mogą oszukiwać Polaków, oszukiwać obywateli i dla swoich koniunkturalnych interesów politycznych wykorzystywać na przykład referendum, to wczoraj Polacy dali jasną odpowiedź, że się na to nie zgadzają - podkreśliła Szydło.
Jak dodała, "referendum było tylko elementem kampanii wyborczej i była na to zgoda polityków PO". Nikt inny tylko senatorowie PO poparli to referendum Bronisława Komorowskiego. Potem odmówili głosu obywatelom w referendum, które zostało zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę" - powiedziała polityk PiS.
Szydło oceniła, że gdyby zadano pytania proponowane przez PiS i prezydenta Dudę, a które "przynieśli Polacy", to frekwencja byłaby "bardzo wysoka". PiS chciał uzupełnienia referendum o pytania ws. wieku emerytalnego, Lasów Państwowych i obowiązku szkolnego 6-latków.
Ponadto kandydatka PiS zarzucała politykom Platformy Obywatelskiej "oderwanie od rzeczywistości" i myślenie wyłącznie w kategoriach "utrzymania się u władzy".
Tymczasem - mówiła Szydło - Polacy chcą rozmawiać o ważnych sprawach, Polaków interesuje to, czy będą mieli na utrzymanie rodzin, czy będą mogli decydować o tym, kiedy ich dzieci pójdą do szkoły i wypowiedzieć się w sprawie wieku emerytalnego. "My proponujemy tylko jedno: rozmowę i debatę o ważnych dla nich sprawach. Polityk nie może być oderwany od rzeczywistości, my przychodzimy na służbę" - mówiła kandydatka na premiera.
Wcześniej do wyników referendum odniósł się w Sejmie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. - To podsumowanie pięcioletnich rządów Bronisława Komorowskiego, to ludzie - niską frekwencją - powiedzieli, co sądzą o prezydenturze byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego i o koalicji rządzącej. Bo w końcu Bronisław Komorowski był kandydatem Platformy Obywatelskiej, popieranym również przez PSL - mówił Błaszczak.
Pytany o to, czy prezydent Andrzej Duda nie powinien odwołać wrześniowego referendum Błaszak ocenił, że gdyby prezydent to zrobił, byłby atakowany.
- Skoro nie odwołał - też jest atakowany, dlatego, że próbują politycy PO zrzucić winę z siebie na kogo innego. Zrzucają ją na obecnego prezydenta, na (Pawła) Kukiza - a to oni są winni temu, co się wydarzyło - dodał polityk PiS.
Jego zdaniem Komorowski tuż po drugiej turze mógł się wycofać z referendum lub poszerzyć liczbę pytań. - W sposób dla siebie właściwy, arogancki, prezydent Komorowski odpowiedział, że tego nie zrobi i mamy taki rezultat, jakiego mogliśmy się spodziewać - powiedział Błaszczak.
Pytany, czy jego zdaniem należy zmienić przepisy dotyczące zarządzania referendum, przypomniał, że PiS opowiada się za obligatoryjnym przeprowadzaniem referendum w przypadku, w którym milion obywateli złoży taki wniosek. Jak ocenił, fakt, że PO się temu rozwiązaniu sprzeciwia, "to jest hipokryzja ze strony partii, która obywatelskość ma wyłącznie w nazwie".
W niedzielnym referendum, zarządzonym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego za zgodą Senatu, Polacy odpowiadali na trzy pytania.
Według cząstkowych danych na pytanie czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu "tak" odpowiedziało 79,88 proc głosujących.
Pozytywnej odpowiedzi na pytanie czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa udzieliło 16,44 proc.
"Tak" na pytanie czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika odpowiedziało 94,22 proc. uczestniczących w referendum.
Skomentuj artykuł