Gowin zamyka schroniska dla nieletnich

"Nasz Dziennik" / PAP / slo

Minister sprawiedliwości likwiduje trzy schroniska dla nieletnich. Powodem jest wzrost kosztów utrzymania wychowanków generowanych m.in. przez niewykorzystane limity miejsc, za które płaci resort - informuje "Nasz Dziennik".

W Polsce funkcjonuje 16 tego typu placówek penitencjarnych. Do końca czerwca zlikwidowane mają być trzy schroniska: w Łańcucie, Pobiedziskach i w Warszawie-Okęciu. Zarządzenie wchodzi w życie 1 lipca. Ministerstwo twierdzi, że od kilku lat spada liczba wychowanków schronisk dla nieletnich.

Resort nie ukrywa, że likwidacja schronisk pociągnie za sobą redukcje kadrowe - zwolnienia obejmą wszystkich pracowników. O zmianę planów ministerstwa apelują dyrektorzy placówek i związkowcy. Jak zaznaczają, kadra pedagogiczna i pracownicy schronisk w Warszawie, Łańcucie i Pobiedziskach to specjaliści z długą praktyką zawodową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gowin zamyka schroniska dla nieletnich
Komentarze (2)
P
Pedagog
16 marca 2012, 23:00
Schronisko dla nieletnich – specjalna placówka opieki całkowitej podlegająca ministerstwu sprawiedliwości, która realizuje funkcję diagnostyczną, resocjalizacyjną i zapobiegawczą (zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania sądowego). Kierowani są tu nieletni w wieku 13 – 21 lat, podejrzani o dokonanie czynu karalnego lub przestępstwa, a okoliczności i charakter czynu, stopień demoralizacji i nieskuteczności dotychczasowych środków wychowawczych przemawiają za przyszłym umieszczeniem w zakładzie poprawczym. Istnieją dwa typy schronisk dla nieletnich: zwykłe, interwencyjne. Do schroniska zwykłego może trafić nieletni, gdy: zachodzi obawa ukrycia się nieletniego, zatarcia śladów czynu karalnego przez nieletniego, nie można ustalić tożsamości nieletniego, orzeczenie o umieszczeniu nieletniego w zakładzie poprawczym natrafia na niedające się usunąć przeszkody (jednak w tym przypadku nieletni może trafić do schroniska maksymalnie na okres 3 miesięcy). Do schroniska interwencyjnego może trafić nieletni, gdy: popełnił czyn karalny wymieniony w art. 10 par. 2 Kodeksu karnego, stwarza poważne zagrożenie społeczne lub zagrożenie dla bezpieczeństwa schroniska zwykłego. Praca resocjalizacyjna odbywa się w szczególności przez nauczanie, zajęcia korekcyjno-wyrównawcze, przyuczenie do zawodu oraz organizację zajęć w internacie. Praca z nieletnim służy tu rozwijaniu jego zainteresowań i uzdolnień, wdrażaniu do przestrzegania zasad współżycia społecznego oraz umiejętnym organizowaniu czasu wolnego. Praca w schronisku interwencyjnym nastawiona jest na wyeliminowanie zachowań agresywnych.
A
Antoni
16 marca 2012, 22:57
Schronisko w Łańcucie jest najlepszym. Trafiają tutaj najbardziej niebezpieczni młodzi przestępcy nawet z całej Polski. Jest jedyną placówką na Podkarpaciu. Likwidacja ze względu na "niewykorzystany limit" jest decyzją  fatalną. Właśnie praca resocjalizacyjna z małą grupą może przynieść efekt. Jeżeli już ma to tego dojść to na to miejsce utworzyć Zakład Socjoterapełtyczny lub Zakład Wychowawczy. Takich placówki na Podkarpaciu brakuje. Sądy nie wiedzą co z takimi dziećmi sprawiającymi poważne problemy wychowawcze a nawet wykroczenia karne robić. Najczęściej diagnozuje się ich jako 'lekko upośledzone" i trafiają do szkół specjalnych. Tam demoralizują dzieci z upośledzeniem umiarkowanym lub znacznym.