Instytut Myśli Schumana zaprasza do współpracy przy "Wigilii bez granic"

(fot. shutterstock.com)
PAP / mp

Instytut Myśli Schumana po raz drugi planuje zorganizowanie w tym roku "Wigilii bez granic" - przedsięwzięcia, które ma budować relacje Polaków z mieszkającymi w naszym kraju cudzoziemcami.

Instytut zaprasza do współpracy m.in. wolontariuszy, organizacje, przedsiębiorstwa, uczelnie i szkoły.
Wiceprezes zarządu Instytutu Myśli Schumana Ryszard Krzyżkowski wyjaśniał podczas konferencji prasowej w Warszawie, że inicjatywa wynika z faktu, iż patron instytutu "chciał łączyć nie tylko całe narody, gospodarki czy ich dziedziny, ale przede wszystkim ludzi".
Współpracownik Schumana prof. Stanisław Gebhardt wskazywał, że Schuman postulował wdrażanie wartości chrześcijańskich w życiu publicznym. "Schuman chciał, by bieżące problemy rozwiązywać w odniesieniu do kodeksu praw chrześcijańskich, etyki chrześcijańskiej, społecznej nauki chrześcijańskiej" - mówił.
Pierwsza edycja "Wigilii bez granic" w ub.r. miała regionalny charakter, odbyła się m.in. w Warszawie i Łodzi. W projekcie wzięło udział kilkaset rodzin, które przyjęły na kolacji wigilijnej cudzoziemców m.in. z Indii, Chin, Egiptu czy Armenii. W tym roku organizatorzy chcą nadać akcji wymiar ogólnopolski.
"Mamy pewne wyzwania naszych czasów - (…) gościmy w Polsce coraz więcej cudzoziemców, np. studentów z zagranicy i pracowników. (…) Jeśli się na nich nie otworzymy, zamkną się w swoich środowiskach" - wskazał Krzyżkowski.
Głównym założeniem projektu jest, jak wyjaśniają jego twórcy, lepsze poznanie obcokrajowców, poszerzanie wiedzy o ich kulturze i tworzenie dobrych relacji. "Formuła jest otwarta, mogą się zgłaszać wszyscy" - podkreśla Krzyżkowski.
Zainteresowani współpracą, pomocą i przyjęciem gościa mogą kontaktować się z organizatorami za pośrednictwem strony www.WigiliaBezGranic.pl.
Instytut Myśli Schumana został założony w 2016 r. z inicjatywy działających w Polsce Grup Schumana. Jego misją jest, jak mówią jego przedstawiciele, działanie na rzecz pojednania między ludźmi i służba na rzecz innych w oparciu o wartości chrześcijańskie.
Robert Schuman (1886-1963) był francuskim ministrem spraw zagranicznych i twórcą powojennego planu pojednania między Francją i Niemcami. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. zaproponował utworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali.
Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano rok później. Obecnie, w rocznicę ogłoszenia planu Schumana, 9 maja każdego roku obchodzi się Dzień Europy.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Instytut Myśli Schumana zaprasza do współpracy przy "Wigilii bez granic"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.