Kaczyński neutralnie o szczycie NATO w Lizbonie
Prezes PiS Jarosław Kaczyński odnosząc się do szczytu NATO w Lizbonie powiedział, że jest za wcześnie, aby stwierdzić czy w jego wyniku zostało umocnione bezpieczeństwo Polski.
Kaczyński powiedział dziennikarzom w niedzielę, że oceniając szczyt można spróbować wyciągać wnioski zarówno optymistyczne, jak i pesymistyczne.
- Można tutaj przystawiać dwie miary - pierwsza z nich odnosi się do analogii z lat siededziesiątych, kiedy to NATO z jednej strony grało miękko - zdając sobie sprawę, że Rosjanie uzyskali, jak się okazało na szczęście, chwilową przewagę. Ale z drugiej strony NATO przygotowywało, można powiedzieć, kontratak. I on nastąpił w latach osiemdziesiątych, zakończył się rozgromieniem Związku Sowieckiego, chociaż na szczęście nie przy pomocy wojny. To jest model być może stosowany i teraz - to jest wniosek optymisty - powiedział Kaczyński.
Z drugiej strony - dodał - można też mieć wnioski znacznie bardziej pesymistyczne. - Bo jest pytanie o zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Europie, jest pytanie o to, co to w gruncie rzeczy wszystko ma znaczyć, w kontekście tych wszystkich gestów, które są czynione wobec Rosji - zaznaczył.
W tej chwili, zdaniem prezesa PiS, jest zbyt wcześnie, żeby "odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę się stało".
- Nie mam wystarczającej ilości danych, z punktu widzenia obywatela polskiego, którego interesuje przede wszystkim bezpieczeństwo naszego kraju. Jest pytanie, czy to bezpieczeństwo zostało umocnione, czy też może Rosjanie dostali sygnał, że mogą rozszerzać swoją strefę wpływów - podsumował Kaczyński.
Przywódcy 28 krajów NATO przyjęli w piątek w stolicy Portugalii nową koncepcję strategiczną na najbliższe 10 lat. Jest w niej zapowiedź budowy natowskiej obrony przeciwrakietowej w odpowiedzi na "rzeczywiste i rosnące zagrożenie obszaru transatlantyckiego rozprzestrzenianiem rakiet balistycznych". Dokument potwierdza, że obrona terytorialna i solidarność sojuszników na wypadek ataku jest podstawowym zadaniem NATO zgodnie z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Z drugiej strony strategia podkreśla nowe globalne wyzwania XXI wieku: terroryzm, rakiety, wojnę cybernetyczną.
Premier Donald Tusk ocenia, że po tym szczycie NATO, Polska uzyskała większe gwarancje bezpieczeństwa.
Skomentuj artykuł