Kaczyński: To nie jest koniec epoki węgla

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / im

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w niedzielę z mieszkańcami Czerwionki-Leszczyn k. Rybnika. Przekonywał, że Śląsk może być jedną z lokomotyw polskiego rozwoju. Złożył też kwiaty przed tablicą pamiątkową upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej.

W trakcie trzeciego dnia wizyty w województwie śląskim prezes PiS sporo uwagi poświęcił sprawom Śląska. - Nie jest prawdą, że jest koniec epoki węgla, w żadnym wypadku nie jest to prawda - powiedział Kaczyński w trakcie spotkania, w którym wzięło udział mniej więcej 150 osób. Dodał, że "trzeba dążyć do tego, żeby Śląsk mógł wykorzystać to, co jest jego zasobem", a to ma oznaczać powrót do programu rozwoju przemysłu węglowego. Według Kaczyńskiego trzeba też wykorzystać kulturę śląska i zaplecze intelektualne uczelni śląskich.

Zdaniem prezesa PiS na Śląsku "bardzo wiele trzeba zmienić". - Jeżdżę (...) od wczoraj po Śląsku, zresztą byłem tu dziesiątki razy i niestety, mówię to z bólem - zmian jest za mało. Wiele miejsc, choćby Bytom, wygląda ciągle tak jak to wyglądało przedtem, a w niektórych miejscach nawet pewne rzeczy zaczęły się już walić. Paręnaście lat temu wyglądały lepiej - mówił.

DEON.PL POLECA

Kaczyński uważa, że "Ślązacy są w stanie dać sobie radę", tylko musi nastąpić "wielkie odblokowanie" w skali całego kraju. "Śląsk może być jedną z lokomotyw polskiego rozwoju" - zakończył.

W trakcie spotkania z mieszkańcami Czerwionki-Leszczyn nawoływał także do organizowania się, zwłaszcza przed momentem "decydującym jakim będą wybory". Powiedział, że należy stworzyć "szeroki front, front patriotyczny" związany z tradycyjnymi wartościami, który byłby jednocześnie frontem nowoczesnym.

Zapowiedział także, że jeśli PiS powróci do władzy to również "będzie prowadzona świadoma polityka historyczna" tak, aby "umacniał się polski Śląsk".

Po spotkaniu z mieszkańcami Jarosław Kaczyński złożył kwiaty przed tablicą pamiątkową upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kaczyński: To nie jest koniec epoki węgla
Komentarze (9)
G
góral
18 marca 2012, 23:19
Niech ktoś oświeci tego jaśniepana że pewna epoka się skończyła. Dziś wygrywa się nowoczesnymi technologiami (patrz Niemcy, USA, Korea płd.), a nie tradycyjnym przemysłem ciężkim (to przejęły Chiny). Ten gość wychowany w epoce Gierka nie wyobraża sobie żeby mogło być inaczej niż tak jak wtedy. Tyle że czasy się diametralnie zmieniły. Następnym krokiem będzie co? Nacjonalizacja hut, odbudowa stoczni? Towarzysze pomożecie? W pierwszej kolejności oświecić trzeba Ciebie, choć "wychowany" zostałeś jak mniemam w epoce Jaruzelskiego. Nasze stocznie doprowadzono do upadku, a niemieckie jak ta w Rostocku, dofinansowana dzięki zabiegom Merkel radzi sobie teraz znakomicie. Pozbyła się konkurencji naszych. Co Ty wiesz o hutach stali??? Dlaczego producenci kotłów reklamują swe wyroby podkreślając, że wykonane zostały ze stali z polskich hut, a nie z chińskiej blachy? Jak chcesz rozwijać nowoczesne technologie gdy w Polsce aż roi się od różnych agentów wpływu. Polska ma spore zasoby gazu ziemnego, ale nie są one eksploatowane. Wolimy kupować od Rosji, po zawyżonych cenach. Nigdy nie zastanawiałeś się dlaczego tak jest??? Mądry taki jesteś, że aż głupi -jak mawiał kamrat Janosika. Hej!
AP
Adrian Podsiadło
18 marca 2012, 21:33
To o czym powiedział Kaczyński (węgiel) nie ulega żadnym wątpliwościom i w sumie jest banałem wyrażonym na potrzeby wiecu. Cieszę się również, że jest zgodność, że polskie weto w wykonaniu ministra z rządu Tuska to dobry krok. Trzeba mieć wyjątkowy tupet, żeby zmuszać nas do zmiejszenia emisji CO2 jednocześnie np. blokować dostęp większym jednostkom do gazoportu w Świnoujściu. Korzystanie z węglowego bogactwa nie wyklucza szukania alternatywnych źródeł. Oby więcej kolejnemu Rydzykowi nie zostały odebrane pieniądze na poszukiwanie wód geotermalnych tylko dlatego, że nie podoba się władzy. To płytkie i krótkowzroczne. Szczególnie w konteście cmentarnych ustaw.
18 marca 2012, 21:23
Niech ktoś oświeci tego jaśniepana że pewna epoka się skończyła. Dziś wygrywa się nowoczesnymi technologiami (patrz Niemcy, USA, Korea płd.), a nie tradycyjnym przemysłem ciężkim (to przejęły Chiny). Ten gość wychowany w epoce Gierka nie wyobraża sobie żeby mogło być inaczej niż tak jak wtedy. Tyle że czasy się diametralnie zmieniły. Następnym krokiem będzie co? Nacjonalizacja hut, odbudowa stoczni? Towarzysze pomożecie? Dlatego ludzie tamtej epoki powinni ustąpić
S
Stilgar
18 marca 2012, 21:08
Niech ktoś oświeci tego jaśniepana że pewna epoka się skończyła. Dziś wygrywa się nowoczesnymi technologiami (patrz Niemcy, USA, Korea płd.), a nie tradycyjnym przemysłem ciężkim  (to przejęły Chiny). Ten gość wychowany w epoce Gierka nie wyobraża sobie żeby mogło być inaczej niż tak jak wtedy. Tyle że czasy się diametralnie zmieniły. Następnym krokiem będzie co? Nacjonalizacja hut, odbudowa stoczni? Towarzysze pomożecie?
jazmig jazmig
18 marca 2012, 19:27
GroszekPowiedz to tym dla których węgiel jast najtańszym źródłem ogrzewania. Węgiel można importować, ponadto nie ma uzasadnienia niszczenie regionu tylko dlatego, że ktoś będzie się taniej ogrzewał.
18 marca 2012, 18:06
 Obiecywać każdemu to czego oczekuje to żadna sztuka.Sztuką jest forsować coś co nie cieszy się popularnością a służy krajowi
18 marca 2012, 18:05
 Obiecywać każdemu to czego oczekuje to żadna sztuka.Sztuką jest forsować coś co nie cieszy się popularnością a służy krajowi
G
Groszek
18 marca 2012, 17:58
Jesstem stanowczo przeciwny rozwojowi przemysłu węglowego. Górnictwo dewastuje Śląsk w rabunkowy sposób, przywileje gónicze drenują budżet na miliardy złotych, a węgiel jest brudnym paliwem. Powiedz to tym dla których węgiel jast najtańszym źródłem ogrzewania. "Wynegocjowane" przez Pawlaka ceny ruskiego gazu są wyższe niż dla Niemiec, więc nie bredź o brudnym paliwie, bo czysty atom zbudowany tak jak budowane są autostrady czy otwierane i zamykane stadiony zabije pół Polski.
jazmig jazmig
18 marca 2012, 16:55
 Jesstem stanowczo przeciwny rozwojowi przemysłu węglowego. Górnictwo dewastuje Śląsk w rabunkowy sposób, przywileje gónicze drenują budżet na miliardy złotych, a węgiel jest brudnym paliwem.