Katedra Polska na Uniwersytecie Columbia

(fot. wallyg / Foter / CC BY-NC-ND 2.0)
PAP / kn

Dr Małgorzata Mazurek wygrała międzynarodowy konkurs na profesora Katedry Polskiej na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Polska badaczka będzie kierować Katedrą od 1 lipca - poinformowała w środę PAP Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

We wrześniu pierwsi studenci rozpoczną zajęcia w ramach nowego kierunku na nowojorskiej uczelni.
Katedra będzie prowadzić badania i zajęcia dydaktyczne z zakresu historii Polski, a także nauk społecznych, politycznych i humanistycznych dotyczących Polski oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej, przyznawać stopnie naukowe magistra i doktora. Jej program jest adresowany do studentów z całego świata.
Katedra Polska na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku została utworzona dzięki darowiznom polskich oraz polonijnych firm, instytucji i organizacji, a także hojności anonimowych i indywidualnych darczyńców. Jak przypomina FNP, zbieranie minimalnej kwoty funduszu żelaznego (3 mln dol.) zakończyło się w 2009 roku, w wyniku akcji prowadzonej przez FNP oraz Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. "Obecna wartość kapitału żelaznego Katedry Polskiej to 4,5 mln dolarów" - napisano w przesłanym PAP komunikacie Fundacji.
Dr Małgorzata Mazurek od 2012 r. odbywa staż podoktorski na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Columbia. Wcześniej pracowała w Centrum Badań nad Historią Najnowszą w Poczdamie oraz w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie. Wykładała także na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz na Uniwersytecie Warszawskim.
Jak podaje FNP, Mazurek ukończyła socjologię i historię w ramach Kolegium Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkołę Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.
Jej zainteresowania naukowe obejmują historię społeczną Polski i Europy Środkowo-Wschodniej XIX i XX wieku, historię nauk społecznych, antropologię historyczną, a także relacje polsko-żydowskie. Obecnie pracuje nad historią polskich uczonych, którzy w latach powojennych współtworzyli interdyscyplinarne i międzynarodowe grono zajmujące się tematyką rozwoju, planowania i kwestiami społecznymi krajów rozwijających się.
Jest stypendystką m.in. Marie Curie Fellowship, Henkel Foundation M4Human Programme, Stiftung Aufarbeitung oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (dwukrotna laureatka stypendium dla młodych uczonych START). Autorka książek: "Socjalistyczny zakład pracy. Robotnicy w PRL i NRD u progu lat sześćdziesiątych" (2005), "Społeczeństwo kolejki. O doświadczeniach niedoboru 1945-1989" (2010), a także wielu artykułów i rozdziałów książek opublikowanych po polsku, angielsku, niemiecku i francusku. Posługuje się biegle czterema językami.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katedra Polska na Uniwersytecie Columbia
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.