Kempa: wniosek o wotum nieufności dla rządu skrajnie słaby

(fot. PAP / Jacek Turczyk)
PAP / ml

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu jest skrajnie słaby; nie ma żadnych argumentów merytorycznych, kilka jest kompletnie chybionych - uważa szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa. Zmiany w rządzie nie są przewidywane - dodała.

Kempa stwierdziła w czwartek w TVP1, że wniosek o wotum nieufności jest "skrajnie słaby".
Według niej "nie ma żadnych argumentów merytorycznych, kilka argumentów jest kompletnie chybionych, są jakieś takie kopiuj-wklej raczej bardziej z artykułów prasowych, nawet z konkretnych portali internetowych".
"Oczywiście jesteśmy pokorni, ale wniosek jest naprawę słaby" - zaznaczyła. Niemniej - jak zwróciła uwagę - jest to okazja do przypomnienia Polakom czasów, kiedy rządziła koalicja PO-PSL.
"Jeżeli chcą Polacy powrotu do takiej Polski, czyli do Polski z czasów Platformy Obywatelskiej i PSL-u, to proszę bardzo, niech Ci posłowie podniosą rękę" - powiedziała Kempa.
Przekonywała, że "jeśli ktoś podniesie rękę" za wnioskiem, to opowie się równocześnie za zniesieniem programów "Rodzina 500 plus" i "Mieszkanie plus" oraz za podwyższeniem wieku emerytalnego.
Szefowa Kancelarii Premiera na pytanie, czy są przewidywane zmiany w rządzie, odpowiedziała: "To jest rolą pani premier i to pani premier ocenia na bieżąco prace ministrów, rozmawia z ministrami".
Podkreśliła, że te decyzje - poza premier - będą też zależeć od zaplecza politycznego PiS.
"Premier Beata Szydło, jako premier Rzeczpospolitej Polskiej, ocenia prace ministrów. Póki co - z tego, co wiemy - nie przygotowuje żadnych zmian w rządzie" - wskazała Kempa.
Na pytanie o sytuację szefa MON Antoniego Macierewicza w rządzie, którego pozycja w rankingach nie jest wysoka, Kempa odpowiedziała: "To jest pokłosie tego, że miał bardzo trudną rolę do spełnienia".
Wśród ważnych kwestii - podejmowanych przez ministra - wymieniła m.in. rozwiązanie WSI, zmiany w armii, uporządkowanie spraw uzbrojenia oraz sprowadzenie wojsk NATO do Polski.
"Każdy, kto potrafi realnie oceniać sytuację w kraju i za granicą, będzie wiedział, że taki minister będzie atakowany" - stwierdziła szefowa Kancelarii Premier.
Wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło PO złożyła w Sejmie 24 marca.
Kandydatem Platformy na premiera jest lider partii Grzegorz Schetyna.
We wniosku PO szczegółowo opisuje zarzuty ugrupowania wobec zdecydowanej większości członków obecnej Rady Ministrów, w tym trzech wicepremierów: Mateusza Morawieckiego (jednocześnie ministra rozwoju i finansów), Piotra Glińskiego (resort kultury i dziedzictwa narodowego) oraz Jarosława Gowina (nauka i szkolnictwo wyższe).
Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera
Inicjatywa PO, mimo deklarowanego wsparcia części pozostałych klubów opozycyjnych, nie ma szans na powodzenie - PiS dysponuje Sejmie samodzielną większością 234 głosów.
Platforma podkreśla, że celem wniosku jest przede wszystkim debata na temat polityki PiS.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kempa: wniosek o wotum nieufności dla rządu skrajnie słaby
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.