Kolejny marsz. "Będzie nas więcej"
Przeciw ograniczaniu wolności: mediów i swobód obywatelskich oraz kondycji służby zdrowia ma przejść ulicami Warszawy II Marsz Niepodległości i Solidarności. Organizowana przez PiS manifestacja odbędzie się 13 grudnia, w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Szczegóły marszu politycy PiS przedstawią w najbliższą niedzielę. Zaprezentują też jego komitet organizacyjny, apel wzywający do udziału w manifestacji oraz klipy promocyjne. Do tego czasu nie chcą zdradzać konkretów.
Według informacji PAP ze źródeł w partii, zabiega ona o poparcie tej inicjatywy m.in. przez środowiska związane z Radiem Maryja oraz przez kluby "Gazety Polskiej", Stowarzyszenie Solidarni 2010, Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego i Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza.
Odpowiadający za organizację manifestacji Joachim Brudziński (PiS) zaznaczył, że PiS będzie zabiegać o udział w marszu jak największej liczby organizacji, w tym związku NSZZ "Solidarność".
Jak powiedział, podstawowe idee protestu to: sprzeciw wobec "ograniczania wolności, zarówno w przestrzeni medialnej, jak i wolności i swobód obywatelskich" oraz kwestie społeczne, takie jak sytuacja w służbie zdrowia, łamanie praw pracowniczych, bezrobocie, szczególnie wśród młodych, a także "likwidacja Polski powiatowej".
Manifestanci mają przemaszerować od pomnika Wincentego Witosa przy placu Trzech Krzyży pod gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie przemówienie ma wygłosić m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Liczymy, że będzie nas więcej niż w roku ubiegłym, a było nas wówczas kilkanaście tysięcy - dodał Brudziński.
Marsz ma się rozpocząć od odśpiewania hymnu narodowego oraz od apelu poległych, w którym wymienione mają być nazwiska ofiar stanu wojennego.
Reprezentanci klubu PiS mają w trakcie manifestacji złożyć kwiaty pod pomnikami Wincentego Witosa, Ronalda Reagana, Stefana Grota-Roweckiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego.
W zeszłym roku w skład komitetu honorowego marszu weszli m.in. działacze opozycji w czasie PRL: Andrzej i Joanna Gwiazdowie, Zbigniew i Zofia Romaszewscy, Jan Olszewski, Mieczysław Gil, poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, muzyk Przemysław Gintrowski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ks. Stanisław Małkowski, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Andrzej Nowak, prof. Jan Żaryn, prof. Andrzej Zybertowicz, dziennikarze - Jan Pospieszalski, Tomasz Sakiewicz, Rafał Ziemkiewicz.
Skomentuj artykuł