Komorowski w rocznicę administracji kościelnej

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / mh

Za rolę pełnioną przez Kościół na Górnym Śląsku, otwartość i szacunek dla lokalnej tradycji - podziękował prezydent Bronisław Komorowski w liście do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. W środę mija 90. rocznica utworzenia administracji apostolskiej dla polskiego Śląska.

"Kościół na Górnym Śląsku niezmiennie pełni ważną rolę w kształtowaniu nie tylko duchowej tożsamości mieszkańców tej ziemi, lecz także jej społecznego wizerunku. Pragnę zapewnić, że dostrzegam i bardzo wysoko cenię ten dorobek - 90 lat posługi to piękny i ważny jubileusz" - napisał Komorowski.

Prezydent ocenił w liście, że ustanowienie przez papieża Piusa XI odrębnej struktury kościelnej dla tej części kraju miało wielkie znaczenie zarówno dla Kościoła, mieszkańców Śląska, jak i dla całego państwa. "Trzeba podkreślić, że było to działanie zgodne z polskimi oczekiwaniami i potrzebami. Stabilizowało relacje na mapie wyznaniowej, a kościelna administracja w naturalny sposób uzupełniała organizm państwa polskiego" - wskazał prezydent Komorowski.

Przypomniał o roli księdza Augusta Hlonda, któremu Pius XI powierzył funkcję apostolskiego administratora na Górnym Śląsku. Dzięki wytrwałości, zaangażowaniu i duszpasterskiej pracy w bardzo trudnych warunkach zdobył ogromne zaufanie Ślązaków - podkreślił Komorowski.

"Jego dzieło dopełniła w 1925 roku papieska bulla Vixdum Poloniae Unitas, scalająca tereny Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska w diecezję katowicką. Jak było to ważne dla II Rzeczypospolitej, pokazuje fakt, że ksiądz August Hlond wkrótce został Prymasem Polski" - przypomniał prezydent.

W liście do abp. Skworca podziękował Kościołowi m.in. za "zrozumienie i wsparcie dla integracji mieszkańców Górnego Śląska po wszystkich dziejowych zakrętach i dramatach", za udział w odbudowie Rzeczypospolitej oraz "wyjątkową wrażliwość na kwestie społeczne, przypominanie o godności ludzkiej pracy, za każdy przejaw tolerancji" i "przenikliwe rozeznanie zagrożeń, jakie niosły nazizm i komunizm".

Prezydent złożył też w liście hołd śląskim kapłanom i wiernym, którzy poświęcili życie za wierność Kościołowi i Polsce. "Ich bohaterskie postawy są wymownym znakiem ważnej roli katowickiego Kościoła, który umacniał patriotyczne intencje Ślązaków, mądrze ich wspierał w tym, jak godzić osobową drogę zbawienia z nadrzędnymi celami wspólnoty" - czytamy w liście.

Komorowski zwrócił uwagę, że dziś przed Kościołem w Polsce stają nowe wyzwania. Wyraził przekonanie, że duchowe i kulturowe dziedzictwo archidiecezji katowickiej jest nadal cennym źródłem inspiracji dla współczesnego katolicyzmu polskiego.

W ocenie historyków i duchownych, utworzenie administracji apostolskiej, a później powstanie diecezji katowickiej (powołanej w 1925 r. bullą Piusa XI "Vixdum Poloniae Unitas") znacząco wpłynęło na ukształtowanie współczesnego oblicza tej części Śląska, która po plebiscycie została włączona do odrodzonej Polski.

W środę w Katowicach zorganizowano rocznicową sesję naukową pt. "Biskup August Hlond i jego diecezja", poświęconą genezie powstania diecezji. 15 października śląski sejmik jednogłośnie przyjął uchwałę o ogłoszeniu roku 2013 Rokiem Kardynała Augusta Hlonda. Środowa sesja naukowa inauguruje obchody Roku Hlondowskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komorowski w rocznicę administracji kościelnej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.