Kraków: 100. rocznica wybuchu I wojny światowej

Kraków: 100. rocznica wybuchu I wojny światowej
(fot. zoonabar / Foter / CC BY)
PAP / kn

Blisko 400 uczniów i studentów razem z nauczycielami i przedstawicielami Regionu Europejskiego Tyrol - Trydent - Górna Adyga wzięło w sobotę udział w "Hołdzie pamięci" na Rynku Głównym w Krakowie z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.

Podczas uroczystości zaprezentowano filmy z czasów I wojny światowej, odczytano fragmenty wspomnień żołnierzy i członków ich rodzin oraz zaapelowano o wspólne pokojowe budowanie Europy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości stworzyli flagę UE z żółtych goździków.
W uroczystości wzięli także udział gubernator Tyrolu i prezydent Regionu Europejskiego Tyrol-Trydent-Górna Adyga Guenther Platter; gubernator Górnej Adygi Arno Kompatscher i gubernator Trydentu Ugo Rossi oraz wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka i marszałek Małopolski Marek Sowa. 
Uczestnicy uroczystości przybyli do Krakowa z Tyrolu "Pociągiem Pamięci do Galicji", zorganizowany dla uczczenia setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej. W sześciodniowej podróży udział bierze młodzież z całego Tyrolu oraz członkowie tyrolskich stowarzyszeń miłośników tradycji. Z Krakowa uczestnicy wyprawy pojadą do miejsc pamięci i walk na froncie wschodnim I wojny światowej. 
"W Małopolsce mamy ponad 400 cmentarzy z okresu I wojny światowej. Dzisiaj w Łużnej na cmentarzu Pustki oddawana jest odrestaurowana Kaplica Cmentarna - Gontyna, upamiętniająca wiele mogił, które były efektem działań wojennych na terenie naszego województwa" - powiedział marszałek Małopolski Marek Sowa. "To na was, młodych ludziach spoczywa obowiązek niesienia pokoju" - dodał.
"Jesteście najważniejszym nośnikiem tego przekazu pokoju i jestem pewien, że możemy na was polegać. Wy uczniowie możecie również liczyć na nas" - mówił m.in. Guenther Plater.
Podczas uroczystości pod Wieżą Ratuszową wystąpiła Tyrolska Orkiestra Strzelców Cesarskich.
"Pociąg do Galicji" jest pierwszym projektem Regionu Europejskiego Tyrol - Trydent - Górna Adyga, którego celem jest upamiętnienie 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. 
Żołnierze Cesarskich Pułków Strzelców Tyrolskich, będących elitarną jednostką armii austro-węgierskiej, walczyli na froncie wschodnim przeciwko Rosji. W szeregach tej formacji walczyli również Włosi z Południowego Tyrolu, który wchodził wtedy w skład Monarchii Austro-Węgierskiej. 
Strzelcy Tyrolscy odznaczali się męstwem i wytrwałością nie tylko w walce z wrogiem, ale również w zmaganiach z ciężkimi warunkami panującymi na froncie - mrozem i śnieżycami w górzystych, niedostępnych zimą terenach. Ich sukcesy i zwycięstwa odniesione w licznych bitwach (m.in. w słynnej bitwie pod Gorlicami) okupione zostały ogromnymi stratami. Około 2/3 wysłanych na front tyrolskich żołnierzy nie powróciło do swoich domów. 
"Przyjechałem z grupą uczniów z liceum z Merano, niedaleko Bolzano, które należy do regionu Górnej Adygi. Uczniowie są zainteresowani historią i przy tej okazji szczęśliwi, że mogą jej niejako dotknąć bezpośrednio: zobaczyć, jak wyglądają twierdze, groby. To jest dla nich wyjątkowe doświadczenie" - powiedział PAP towarzyszący młodzieży Tadeusz Sierotowicz. 
Cmentarze z I wojny światowej na terenie dawnej Galicji Zachodniej skrywają ciała ofiar walk toczonych w latach 1914-1915. W tym okresie front broniony był przez armię austro-węgierską oraz pruską i Legiony Polskie przed naporem Rosjan. Tym ostatnim udało się podejść aż pod Kraków, ale od grudnia 1914 r. powoli byli odpychani na wschód. Decydującym starciem była bitwa pod Gorlicami w początku maja 1915 r., zwana "Polskim Verdun". W jej wyniku został przerwany front rosyjski w Galicji Zachodniej.
Małopolska jest miejscem wiecznego spoczynku żołnierzy wielu narodowości, którzy ginęli w trudach walk i podczas życia w okopach. Na terenie Galicji Zachodniej powstało ok. 400 cmentarzy, gdzie godnie upamiętniono ok. 70 tys. poległych żołnierzy, m.in. Polaków, Austriaków, Rosjan, Niemców, Ukraińców, Węgrów.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: 100. rocznica wybuchu I wojny światowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.