Krystyna Bochenek (1953-2010)

Krystyna Bochenek (1953-2010)
PAP / zylka

Wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek zginęła w sobotę, towarzysząc prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w podróży na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W polityce od sześciu lat, kiedy została senatorem ze Śląska. Często podkreślała, że czuje się nie politykiem, a przede wszystkim dziennikarką, którą była od połowy lat 70.

Jako dziennikarz i polityk upowszechniała i promowała m.in. zdrowy styl życia i kulturę języka polskiego. W czerwcu skończyłaby 57 lat.

DEON.PL POLECA

Jako dziennikarka Polskiego Radia Katowice Krystyna Bochenek zasłynęła z wielu znanych w całej Polsce inicjatyw - ponad 20 lat temu wymyśliła ogólnopolskie Dyktando (na jego pomysł wpadła prasując pieluchy podczas urlopu macierzyńskiego po urodzeniu córki), zainicjowała też doroczne imieniny Krystyny, z udziałem setek pań noszących to imię. Prowadzony przez nią radiowy "Magazyn Medyczny" należał do najpopularniejszych audycji popularyzujących zdrowie.

- Znakomita organizatorka, pełna świetnych pomysłów, które potrafiła po mistrzowsku realizować. Zawsze chętna do niesienia pomocy - tak wspominają ją bliscy współpracownicy.

Krystyna Bochenek urodziła się w 1953 r. w Katowicach, które wówczas - po śmierci Stalina - nazywały się Stalinogród. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Od 1976 r. była dziennikarką i publicystką Polskiego Radia Katowice, w latach 2002-2004 także dyrektorem kreatywnym tej rozgłośni. Zdobywała nagrody za reportaże i audycje radiowe. Otrzymała m.in. tytuł "Osobowości radiowej" otrzymała z rąk prof. Aleksandra Bardiniego.

Jako dziennikarka była autorką wielu reportaży, m.in. zwycięskiego w ogólnopolskim konkursie radiowym "Spokojnego snu Galiny", który uratował jego bohaterce życie. Galina, mieszkająca w Polsce Rosjanka, zachorowała poważnie na serce. Nie mając pieniędzy na bardzo drogą operację, mogła jedynie wrócić do Związku Radzieckiego i tam umrzeć. Po emisji reportażu pewien słuchacz, biznesmen, zdecydował się zapłacić za leczenie i kobietę uratowano.

W 2004 roku w wyborach uzupełniających Krystyna Bochenek została wybrana senatorem ze Śląska. Rok później, z najwyższym w kraju wynikiem (53,28 proc. poparcia) ponownie weszła do Senatu, z listy Platformy Obywatelskiej. Nie była jednak członkiem tej partii. W tamtej kadencji izby wyższej przewodniczyła senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

W wyborach w 2007 r. znów została senatorem, uzyskując 54,58 proc. poparcia. 5 listopada 2007 r. została wicemarszałkiem Senatu. Była członkiem Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami oraz wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

Jako senator Krystyna Bochenek kontynuowała swoją działalność, propagującą kulturę języka polskiego. Należała do Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, przewodniczyła Komisji Języka w Mediach. Z jej inicjatywy Senat ogłosił 2006 rok Rokiem Języka Polskiego. Organizowała konferencje naukowe i akcje społeczne, propagujące polszczyznę.

Już jako senator K. Bochenek prowadziła spotkania medyczne z udziałem publiczności i lekarzy - autorytetów. Była też felietonistką "Dziennika Zachodniego", dzieląc się co tydzień z czytelnikami "Wyrażeniami parlamentarnymi".

Wicemarszałek Senatu angażowała się w wiele inicjatyw społecznych m.in. na Śląsku. Przewodniczyła radzie Śląskiego Funduszu Stypendialnego, fundującego stypendia dla zdolnej uczącej się młodzieży z regionu. Jako dziennikarka i polityk była animatorką wielu kampanii i akcji charytatywnych, m.in. na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Z jej inicjatywy po raz pierwszy odbyła się niekonwencjonalna akcja honorowego oddawania krwi pod nazwą "Wampiriada". Organizowała kwesty na rzecz potrzebujących - chorych dzieci, powodzian, na remont Teatru Śląskiego czy spalonej Opery Śląskiej.

Za swoją działalność była wielokrotnie nagradzana przez różne środowiska. Była autorką i współautorką kilku książek, m.in. "Jubileuszowe Dyktando" "Chirurdzy i detektywi", "Jak Krystyna z Krystyną", "Dobry zawód. Rozmowy z lekarzami".

Krystyna Bochenek była matką dwojga dorosłych dzieci. Jej mąż, prof. Andrzej Bochenek, jest znanym i cenionym kardiochirurgiem, szefem jednej z katowickich klinik tej specjalności. Lekarzem jest także ich syn Tomasz. Niebawem miała zostać babcią.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krystyna Bochenek (1953-2010)
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.