Małopolska: „Pomoc szyta na miarę” – maseczki od spółdzielni socjalnych dla najbardziej potrzebujących

KAI / df

Pięć społecznych małopolskich firm do końca kwietnia uszyje 12,5 tys. wielorazowych maseczek higienicznych, które zostaną przekazane instytucjom pomocy społecznej i ich podopiecznym. Dzięki akcji, zatrudnione w przedsiębiorstwach osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, będą mogły utrzymać swoje miejsca pracy.

Pięć przedsiębiorstw społecznych z Małopolski na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie uszyje 12,5 tys. maseczek higienicznych zgodnych ze standardami medycznymi.

- Dzięki akcji Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie wsparcie uzyskają firmy społeczne, które w związku z trwającym stanem epidemii doświadczyły drastycznego spadku przychodów. To pociąga za sobą ryzyko redukcji zatrudnienia czy nawet upadłości tych podmiotów. Chcemy zrobić wszystko, by chronić miejsca pracy i nie pozostawiać potrzebujących samym sobie – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka. - Uszyte przez pracowników maseczki trafią do tych, którzy są szczególnie wrażliwi na zarażenie koronawirusem, czyli do mieszkańców domów pomocy społecznej czy podopiecznych domów dziecka – dodaje małopolski samorządowiec.

Firmy, które podjęły się zadania działają przede wszystkim w branży usługowej (gastronomia, organizacja zajęć dla dzieci i młodzieży, usługi opiekuńcze), dając zatrudnienie osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym: osobom z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotnym czy bezdomnym. Aktualnie, w związku z epidemią wiele z nich zanotowało duży spadek obrotów.

Maseczki uszyją osoby niepełnosprawne, przy pomocy instruktorów – pracowników Spółdzielni Socjalnej Albert z Chełmka, która zajmuje się wykonywaniem usług profesjonalnego niszczenia dokumentów dla firm i administracji publicznej. Spółdzielnia zatrudnia osoby niepełnosprawne intelektualnie – byłych podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Chełmka oraz ich oddziałów w Libiążu i na Dworach. Jej założycielami są Fundacja im. Brata Alberta i Fundacja Przyjaciół Fundacji Brata Alberta. W akcję włącza się również "Okno na świat" Spółdzielnia Socjalna ze Słopnic, która prowadzi punkt dziennej opieki „Kraina Radości”, gdzie opieką nad dziećmi do lat 3 zajmują się długotrwale bezrobotne kobiety.

Szyć będą także pracownicy spółdzielni z branży gastronomicznej. Społeczna21 Sp. z o.o. Krakowa zatrudnia osoby z zespołem Downa, które na co dzień pracują w foodtrucku i sprzedają frytki belgijskie. Spółdzielnia Socjalna "Serce Pogórza" z Dzierżanin daje zatrudnienie kobietom, które prowadzą restaurację serwującą dania na bazie produktu regionalnego z Małopolski – fasoli piękny Jaś. Spółdzielnia Socjalna Sękowskie Smaki z Sękowej zatrudnia długotrwale bezrobotne kobiety, które prowadzą stołówkę i gotują dla dzieci z gminnych szkół i przedszkoli.

Kolejnym etapem akcji będzie dezynfekcja, pakowanie i dystrybucja maseczek bezpośrednio do pracowników i podopiecznych instytucji pomocy społecznej. Ten etap realizacji będzie przedmiotem odrębnego zlecenia dla kolejnej firmy społecznej.

Akcja wystartowała 9 kwietnia i potrwa do 30 kwietnia br. Na jej realizację zostaną przeznaczone środki pochodzące z projektu Małopolski Ośrodek Koordynacji Ekonomii Społecznej – etap II.

W województwie małopolskim działa 50 przedsiębiorstw społecznych, w tym: 21 spółdzielni socjalnych, 15 spółek non-profit, 9 fundacji z działalnością gospodarczą oraz 5 stowarzyszeń z działalnością gospodarczą.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego informuje, że równolegle z akcją szycia maseczek realizowane są działania mające na celu identyfikację działających w Małopolsce wytwórców maseczek reprezentujących m.in. warsztaty terapii zajęciowej, fundacje czy koła gospodyń wiejskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Małopolska: „Pomoc szyta na miarę” – maseczki od spółdzielni socjalnych dla najbardziej potrzebujących
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.