"Marsz Pamięci" - głośno, ale dość spokojnie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wśród uczestników "marszu pamięci" (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / drr

Ok. dwóch tysięcy osób zebrało się w piątek wieczorem, pięć miesięcy po katastrofie smoleńskiej pod Pałacem Prezydenckim. Wśród nich uczestnicy "marszu pamięci", w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaapelował on do prezydenta Bronisława Komorowskiego o rozwiązanie sprawy krzyża na Krakowskim Przedmieściu oraz pomnika ofiar.

Policja nie odnotowała poważniejszych incydentów. Po godz. 23 zaczęła przywracać ruch na Krakowskim Przedmieściu. Rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński powiedział, że przed północą nikt z uczestników zgromadzenia nie powiadomił policji o popełnieniu przestępstwa.

Z informacji na stronie internetowej urzędu miasta wynika, że zamiar wieczornego przemarszu zgłosiła osoba prywatna. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP w ratuszu, marsz zgłosił redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz, który poinformował władze miasta, że weźmie w nim udział tysiąc osób.

W przemówieniu do zebranych pod Pałacem Prezydenckim Kaczyński nawiązał do sprawy krzyża i pomnika. - Apeluję do Bronisława Komorowskiego, by podjął w tej sprawie decyzję, by skłonił do podjęcia decyzji swoich politycznych przyjaciół. Ta sytuacja musi się skończyć, ale musi się skończyć z honorem. Mamy prawo tego oczekiwać - powiedział w piątek były premier.

Kaczyński mówił też, że PiS musi walczyć o Polskę, ale musi to robić razem z Kościołem. - Dlatego sprawa tego krzyża musi być załatwiona razem z Kościołem - podkreślił prezes PiS. - Jest to możliwe. Jest komitet budowy krzyża, który ma bardzo interesujące propozycje. Jest możliwość uzyskania takiego stanu, który będzie do przyjęcia - jak sądzę - dla wszystkich, który będzie oddaniem honoru tym, którzy tutaj, można powiedzieć, walczyli, byli bici, obrażani, a także tym, którzy mają niekiedy inne poglądy (...). Problem polega na tym, że wszystkie karty ma tutaj władza - ocenił Kaczyński, nie precyzując, o które projekty budowy pomnika mu chodzi.

Przed marszem w warszawskiej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela odbyła się msza św. w intencji ofiar.

Uczestnicy marszu nieśli ze sobą polskie flagi, pochodnie i zapalone znicze, a także transparenty z hasłami: "Czekamy na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej", "Piąty miesiąc mija. Czy to Polska czy Rossija". Pod krzyżem odśpiewano m.in. hymn państwowy. Część osób skandowała "Krzyże do góry, różańce w dłoń. Bolszewika goń, goń goń".

Od krzyża, który postawiono w czasie żałoby ogłoszonej po katastrofie, zgromadzonych przed Pałacem oddzielały barierki policyjne. Stanął przy nich prezes PiS, towarzyszył mu m.in. szef zespołu parlamentarnego badającego katastrofę smoleńską Antoni Macierewicz.

Lider PiS pytał, dlaczego krzyż jest zastawiony policyjnymi barierkami. - Jako prawnik muszę postawić pytanie, na jakiej podstawie ta część chodnika Krakowskiego Przedmieścia została wyłączona z ruchu, na jakiej podstawie ci policjanci, którzy tu stoją, którzy są tak potrzebni w innych częściach Warszawy (...), strzegą tego miejsca - pytał Kaczyński.

Pytany o to przez PAP rzecznik komendanta stołecznego policji Karczyński zaznaczył, że obowiązkiem policji jest dbanie o bezpieczeństwo. - W tym miejscu gromadzi się wiele osób. Doszło też już do kilku incydentów, przyszedł tu m.in. mężczyzna z rozbrojonym granatem, zbezczeszczono pamiątkową tablicę. Dlatego są policyjne barierki, by nie dochodziło do podobnych sytuacji - podkreślił.

Pod Pałacem Prezydenckim zebrali się także przeciwnicy pozostawienia krzyża na Krakowskim Przedmieściu. W tłumie słychać było m.in. okrzyki: "Jest krzyż, jest impreza", "Inkwizycja". Doszło też do kilku - jak podkreśla policja - drobnych incydentów; jednego mężczyznę przewieziono na komendę.

Wiele osób, które zgromadziły się pod pałacem robiło zdjęcia. Ci, którzy uczestniczyli w mszy i "marszu pamięci", zapalali znicze pod policyjnymi barierkami. Powkładali też w nie białe i czerwone kwiaty oraz flagi.

W czwartek pojawiła się nowa inicjatywa ws. krzyża. Bliscy 28 ofiar w liście otwartym do prezydentowej Anny Komorowskiej poprosili o pomoc w zorganizowaniu pielgrzymki do Smoleńska, do której miałoby dojść 10 października, pół roku po tragedii. Zaproponowali też zabranie tam krzyża sprzed pałacu. W piątek po południu przebywający na Łotwie prezydent powiedział dziennikarzom, że "całym sercem i całą duszą" popiera tę inicjatywę. Żona prezydenta zadeklarowała udział w takiej pielgrzymce.

Na początku września prezydent podkreślał, że nie ma zastrzeżeń do stawiania pomnika w innym miejscu niż przed Pałacem. - Ale co nagle, to po diable. Spokojnie, to nie jest sprawa, którą rozstrzyga się z gorącymi głowami - mówił wówczas.

Przeciwnicy przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego domagają się postawienia pomnika na miejscu krzyża po jego przeniesieniu. Monument miałby przedstawiać 96 dłoni w różnych gestach, oplatających obelisk; autorem projektu jest Maksymilian Biskupski. Zwolennicy tego rodzaju upamiętnienia nie godzą się na inną lokalizację pomnika.

O tym, że w otoczeniu Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu nie ma zgody konserwatora zabytków na pomnik, wielokrotnie mówiła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. W ocenie Gronkiewicz-Waltz o pomniku ku czci ofiar smoleńskich powinni zdecydować warszawiacy. Dlatego prezydent stolicy o ich opinię zapytać zamierza za pomocą barometru warszawskiego, ale po jesiennych wyborach samorządowych, by - jak zaznaczyła - sprawa krzyża nie była elementem kampanii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Marsz Pamięci" - głośno, ale dość spokojnie
Komentarze (16)
I
izuf
10 października 2010, 21:49
 jak bardzo niektórzy mają zamydlone oczy, zupełnie jakby sami pozbawieni byli własnego myślenia i zmysłu obserwacji.......
Jadwiga Krywult
11 września 2010, 21:47
ten krzyz został postawiony w czystej intencji przez harcerzy i taki powinien pozostac. Czysta intencja już dawno zniknęła, Jarek sie o to postarał.
A
abuelo
11 września 2010, 20:58
Czy wszystkie kretyństwa, manipulacje, okłamywania, warcholstwa braki poszanowania innych muszą być omawiane tylko w kontekście Tusk PO Palikot. Przecież za tym wszystkim co wymieniłem stoi tylko i wyłacznie PiS i Jarosław. Przykładów aż nadto. Szukanie jakiegoś wroga wokół którego można by gromadzić trzódkę robił już to pewien Malarz a za cel wybrał sobie pewien dość nieszcęśliwy naród. Ciekawe dlaczego ten Judasz chce zostać władcą kondominium. U Jareczka jest tylko miłość własna.  Dziękuję mnie faszyzm nie odpowiada
A
anty...
11 września 2010, 20:12
niektórzy wola politykę "miłości" Tuska... w piękne piórka poubieraną
A
abuelo
11 września 2010, 20:03
~krzyż to krzyż - jest trochę inaczej niż ci sie wydaje p. Merta stwierdziła publicznie pare dni temu, że to jest tylko krzyż pary prezydenckiej a nie ofiar katastrofy smoleńskiej. To po co Komorowski na przykład ma tam latać z kwiatkami jak brat ofiary nawet na grób nie pojedzie a zadymkę urządza i do obalenia rządu i prezydenta nawołuje i mówi że walkę o Polskę musi prowadzić łącznie z Kościołem. To ja sobie nie pozwolę pluć w twarz.
KT
krzyż to krzyż
11 września 2010, 18:26
 a nie żadne 2 patyki. kto tego nie rozumie - nie rozumie nic. ten krzyz został postawiony w czystej intencji przez harcerzy i taki powinien pozostac. on wyraża uczucia ludzi, którzy tak przyszli po katastrofie. to, że Kaczynski tam składa wieńce  no cóz i Komorowski może. nikt mu nie broni. ale niech nie usuwa naszego krzyza
A
atsilegnawe
11 września 2010, 18:00
I tak przyszli do Jezusa do ogrodu na Przedmiesci z pochodniami, kijami i ochrona. A na ich czele szedl Judasz z Zoliborza swietny apokryf!!
VD
veto dla fanatyzmu
11 września 2010, 15:47
Jarosławie Kaczyński - wstyd i hańba!!!! Zamiast podsycać grupe fanatyków spod krzyża w Warszawie, powinienes uczcić pamieć swojego brata i udać sie na Wawel!!!!
A
abuelo
11 września 2010, 14:43
Zabytki techniki nie sa w cenie i w Polsce niszczy się je na potęgę. Jednym z największych niszczycieli jest właśnie nPKP i z nimi trzeba walczyć a nie z konserwatorem bo PKP podsuwa mu różne dokumenty z których wynika że albo złom albo modernizacja obiektu. Na PKP nie obowiązuje termin "zabytek". wiem bo sam o te zabytki walczę. Ale tylko mamy tyle wspólnej drogi ( nick ~krzyż jest nasz) Ten krzyż na Krakowskim to znak interesów Jarka nie mój krzyż bo to są dwa patyki, tam nie ma ani Boga ani ducha bo zgromadzeni nie są w imię Jezusa aby byli jedno oni się odgrażają wszystkim wkoło i kupczą jak ci pobożni w świątyni, których Jezus na zbity pysk wywalił. Może przyjdzie na Krakowskie?
KJ
krzyz jest nasz
11 września 2010, 14:07
 a konserwator zabytków niech sie zajmie zabytkami. za zniszczenie starej parowozowni powinien byc odwołany
E
ewangelista
11 września 2010, 13:33
 I tak przyszli do Jezusa do ogrodu na Przedmiesci z pochodniami, kijami i ochrona. A na ich czele szedl Judasz z Zoliborza
A
abuelo
11 września 2010, 13:00
Faryzeusze byli tak święci, że nie chcieli wysłucać za żadną cenę Jezusa zatykali uszy, rozdzierali szaty, chcieli Go ukamienować, opluwali przez fałszywych świadków, policzkowali. Czy trzeba Niesiołowskiego albo bycia Niesiołowskim aby te zachowania widzieć wśród pisu bo to oni mają sie za pierwszych wśród katolików w Polsce, noszą długie frędzle" w synagodze pierwsze miejsca zajmują, na rogach ulic się modlą, a o jałmużnie trąbią czyż ci szatana za ojca nie mają A z miłosierdzia za deportacją romów w UE głosują. Piękny to lud co czci mnie wargami.
L
lp
11 września 2010, 12:18
abuelo - stefan niesiołowski
A
abuelo
11 września 2010, 12:14
Smutni ludzie o płaskich mózgach chlupocących nienawiścią i wcągających we wszystko Boga i Krzyż, ale przeciez mamy XXI wiek gdzie wszystko przeliczymy na słupek poparcia i spełnienie chorych ambicji. A jak widać ze wpisów znajdą sie również wyznawcy kubusia puchatka (misia o b. małym rozumku) co poprą Jareczka który parę lat temu zorientował się że z Kościołem zrobi niezły interes i udaje już 6 rok "głęboko wierzącego", w czym dzielnie pomaga mu wszelaka ciemnota ta z ludu i z hierarchi.Popatrzcie na obraz Boscha "Wóz z sianem" , kogo mamy za nim zaszczyconych i pragnących nowych zaszczytów (od 1574 nikłe zmiany). Quo vadis Poloniae kiedy mili ci ślepi przewodnicy.
KJ
krzyż jest nasz
11 września 2010, 09:31
 czyli tych, którzy tam byli w tych smutnych dniach i nie damy go zabrać
KZ
konserwator zabytków
11 września 2010, 09:29
 pozwolił zburzyc zabytkową parowozownię na Radzymińskiej - więc powinien byc odwołany natychmiast